Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Zabawy w wodzie to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza latem. Posiadacze przydomowych trawników powinni rozważyć zakup basenu ogrodowego – to świetny sposób na to, by uatrakcyjnić dzieciom i rodzinie wakacje. Wbrew pozorom jego utrzymanie nie stanowi jakichś gigantycznych kosztów, zwłaszcza zachowując odpowiednią pielęgnację. Rozmiar basenu powinno się dobrać odpowiednio do wieku osób, które będą z niego korzystały – nie powinien być zbyt głęboki, gdyż może narazić to naszych milusińskich na niebezpieczeństwo. Najmłodsi z pewnością zadowolą się prostymi, dmuchanymi modelami, jednak prawdziwa zabawa zaczyna się w przypadku basenów rozporowych lub stelażowych. Podstawowe pytanie brzmi – który z tych modeli wybrać?

 

1. Basen rozporowy kontra stelażowy

2. Wady i zalety basenu rozporowego

3. Basen stelażowy – zalety i wady

4. Dorośli czy dzieci – dla kogo basen ogrodowy?

5. O czym jeszcze warto wiedzieć?

Basen rozporowy kontra stelażowy

Jaki basen do ogrodu wybrać? Poza oczywistą decyzją w przypadku posiadania najmłodszych dzieci (czyli klasyczny model dmuchany) wybór między basenem rozporowym a stelażowym nie jest prosty. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wiek osób, które będą z niego korzystać – basen stelażowy dedykowany jest raczej osobom wyższym, a zatem uczniom szkół średnich lub dorosłym. Odmiana rozporowa natomiast może skutecznie być wykorzystywana nawet przez dzieci, uczące się w pierwszych klasach podstawówki. Ma to związek z wielkością urządzenia – najpopularniejsze baseny rozporowe mają niecały metr wysokości, stelażowe potrafią być zauważalnie wyższe. Różni je także czas rozkładania i składania – w przypadku tych rozporowych obie czynności przebiegają stosunkowo szybko, natomiast stelażowe egzemplarze wymagają znacznie większego nakładu pracy.

Wady i zalety basenu rozporowego

Basen rozporowy, ze względu na cenę oraz wygodę użytkowania, stanowi często widzianą ozdobę podwórek. Zasada działania jest prosta – nadmuchiwany powietrzem jest tylko kołnierz, natomiast cała konstrukcja opiera się na efekcie rozpychania, wytwarzanym przez wodę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zarówno rozłożenie, jak i demontaż przebiegają bardzo szybko – najdłużej trwa właśnie napełnianie. Pozwala to na stosunkowo dużą mobilność tego typu basenu – można zabrać go na weekend do rodziny lub nawet na wakacje. Zaletą jest również możliwość wykorzystania takich urządzeń jak pompa filtrująca czy filtr do basenu – pozwoli to na regularną kontrolę nad stanem czystości i przy zachowaniu odpowiedniej dbałości o urządzenie brak konieczności wymiany wody przez wakacje. Ze względu na to, iż brak w nim elementów wystających, mogących spowodować lekkie zranienia oraz dużą wytrzymałość ścianek bocznych jest to idealny basen ogrodowy dla dzieci. Jednak tego typu konstrukcja ma swoje wady. Najważniejszą z nich są problemy podczas wchodzenia, zwłaszcza do głębszych modeli – uginanie się ścianek powoduje wypływanie wody oraz kłopoty z dostaniem się do środka. Modele tańsze to tylko pozornie oszczędność – są one znacznie podatniejsze na uszkodzenia, warto więc dopłacić więcej, ale mieć pewność, że basen wytrzyma przynajmniej kilka sezonów.

Basen stelażowy – zalety i wady

Osoby, zastanawiające się, jaki basen wybrać, często skłaniają się ku zakupowi wersji stelażowej. Modele te, dzięki zastosowaniu zestawu rurek, są znacznie stabilniejsze niż rozporowe, a zatem mogą osiągnąć znacznie większe rozmiary. Dzięki temu chętnie kupowane są jako basen ogrodowy dla dorosłych. Basen stelażowy jest bardzo stabilny, może być znacznie wyższy niż poprzednio wspomniany model, a jego budowa pozwala na bezproblemowe wejście do niego przy użyciu drabinki. Możliwość zmontowania konstrukcji o znacznie większych rozmiarach upodabnia go niemal do klasycznych, stacjonarnych basenów. Rurkowy szkielet pozwala na zabawę wielu osób wewnątrz, bez narażenia na utratę stabilności, jedynym warunkiem jest jak najdokładniejsze wypoziomowanie podłoża. Optymalnym wyjściem byłoby przygotowanie wylewki betonowej lub zastosowanie kostki, jednak nawet na płaskim trawniku basem stelażowy powinien spełnić swa funkcję. Wada natomiast jest cena, znacznie wyższa niż basenu rozporowego, oraz brak możliwości przenoszenia basenu stelażowego w inne miejsca.

Dorośli czy dzieci – dla kogo basen ogrodowy?

Kupno basenu to radość zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ci młodsi mogą nie tylko aktywnie spędzać czas, ale również rozpocząć naukę pływania. Dla młodzieży to doskonałe miejsce na spotkanie ze znajomymi, natomiast dorośli z chęcią spędzą tam upalne dni. Basen ogrodowy to jedna z tych rzeczy, którą każdy posiadacz działki czy podwórka powinien posiadać i co roku wykorzystywać, zwłaszcza iż zmiany klimatyczne są powodem coraz większych upałów. Dlatego warto zajrzeć na stronę: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/baseny-i-akcesoria.html i wybrać model jak najbardziej zbliżony do naszych oczekiwań.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Wybierając odpowiedni rozmiar na nasze podwórko warto pamiętać o tym, iż wokół basenu powinna znajdować się jeszcze wolna przestrzeń – przynajmniej metr w każdym kierunku, choć optymalnie byłoby, gdyby była ona nieco większa. Jeśli podłoże, na którym rozstawimy nasza konstrukcję nie jest umocnione (kostka lub beton), warto zaopatrzyć się w specjalną matę – w przeciwnym razie trawa, pozbawiona światła słonecznego, zacznie po prostu gnić. Należy również dbać o stan wody – zarówno wykorzystując pompę filtrującą, jak i przykrycie basenu, dołączane do każdego modelu. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż nasz basen posłuży przez długie lata.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Szukasz solidnej ławki ogrodowej? Wybierz model miejski!

Ławka to jeden z podstawowych typów mebli ogrodowych. Sprawdzi się w każdym ogrodzie – niezależnie od jego wielkości i stylu. Je...

Pompy na ulewne deszcze

Wiosenna aura nie rozpieszcza nas w tym roku. Synoptycy zapowiadają częste i gwałtowne opady atmosferyczne oraz burze.   Taki stan rzeczy z...

Lampy zewnętrzne – praktyczne i efektowne oświetlenie

Oświetlenie zewnętrzne podkreśla charakter każdego budynku. Podwyższa bezpieczeństwo poruszania się po przydomowych ścieżkach, ponadto jest w stanie odstraszyć potencjalnych, nieproszonych go...