Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Zdrowy wzrost roślin to podstawa dobrze wyglądających terenów zielonych. Aby go zapewnić, należy gruntownie przemyśleć nawadnianie ogrodu. Odpowiednia doza wody rozłożona w odpowiednim przedziale czasu sprawi, iż nasze rośliny będą wyglądały zdrowo i rozłożyście. Dobre rozplanowanie instalacji nawadniającej jednak nie wystarcza, gdyż jakość jej elementów jest równie istotna. Ogródki działkowe mimo swoich niewielkich rozmiarów wymagają kompleksowego i niezawodnego nawadniania. Jak zatem sprawić, by nawadnianie ogrodu zapewniło nam imponujące i przytulne zarazem miejsce do wypoczynku lub uprawy własnych warzyw?

Nawadnianie kropelkowe – precyzyjny i tradycyjny jednocześnie sposób nawadniania ogrodu

Nawadnianie kropelkowe to najbardziej ekonomiczny sposób dostarczania życiodajnych płynów do roślin. Technika ta, zgoła niepozorna, skrywa w sobie jedną istotną zaletę. Jest skuteczna przede wszystkim dzięki dostarczaniu wody oraz rozpuszczonych w niej substancji odżywczych bezpośrednio w miejsce, z którego roślina je pobiera – do strefy korzeniowej. Ten system nadaje się nie tylko do ogródków przydomowych oraz działkowych – jest uniwersalny – równie dobrze sprawdza się na obszarach zielonych o dużej powierzchni. Kropelkowe nawadnianie ogrodu wymaga dobrego sprzętu, którego podstawę stanowią wytrzymałe węże ogrodowe. Cellfast oferuje najlepsze węże do tego typu zastosowań, funkcjonują nawet bowiem przy bardzo niskim ciśnieniu wody.

Automatyczne nawadnianie ogrodu to tanie i praktyczne rozwiązanie

Zraszacz ogrodowy to mniej precyzyjna, lecz znacznie prostsza od nawadniania kropelkowego metoda dostarczania roślinom wody. Zraszacze są znacznie prostsze w montażu i zajmują mniejszą powierzchnię niż kropelkowe nawadnianie ogrodu. Należy pamiętać, iż zraszacz to powierzchniowy system nawadniający i należy dobrze rozplanować obszar nawadniania, uwzględniając przede wszystkim jego zasięg. Głównie sprawdza się w ogródkach działkowych oraz przydomowych. Jego szczególną zaletę stanowi prostota montażu i duża mobilność. Przed kupnem zraszacza warto przeanalizować kształt powierzchni, do której chcemy dostarczyć wodę. Wybór między nawadnianiem kropelkowym a zraszaczami to nie tylko kwestia możliwości przestrzennych, lecz także nakładu pracy. Aby nawadnianie ogrodu z pomocą zraszaczy było przeprowadzane skutecznie i bez usterek, warto zainwestować w dobre węże ogrodowe. Gardena oferuje zarówno tradycyjne węże o stałej długości, jak i wysoce rozciągliwe węże w systemie Flex, dzięki któremu będziemy w stanie zamontować w każdym zakątku ogródka nasze zraszacze. Rain bird to kolejna marka godna polecenia, jeśli chodzi o profesjonalne nawadnianie roślin. Sprzęt ten charakteryzuje się dużym zasięgiem, przy relatywnie kompaktowym rozmiarze.

Najważniejsza jest niezawodność elementów całego systemu nawadniającego

Najistotniejsze elementy zapewniające doprowadzanie wody do systemu to przyłącza kranowe. Występują także w wersjach rozdzielających dopływ wody bez nadmiernego spadku ciśnienia, nawet do czterech węży wyjściowych. Pozwalają na wygodne i dobrze uszczelnione podłączenie węży ogrodowych do kranu. Parametrami, które należy wziąć pod uwagę, są przede wszystkim gwint oraz średnica. By przyłącza kranowe dobrze pasowały do naszego naziemnego systemu nawadniającego, warto dokładnie czytać opisy produktów.

Nowoczesne nawadnianie ogrodu z pomocą zaworu elektromagnetycznego

Elektrozawory to podstawa zautomatyzowanego systemu nawadniającego. W połączeniu ze sterownikami oraz programatorami elektrozawory zapewniają prawidłowe nawadnianie ogrodu, nawet pod nieobecność właściciela. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla roślin, które źle tolerują nieoczekiwane przerwy w dostarczaniu wody i substancji odżywczych. Zawory elektromagnetyczne pozwalają nie tylko na określenie czasu, w którym ogródek będzie podlewany, lecz także na dokładną regulację przepływu wody. Warto zainwestować w automatyczne systemy nawadniające wyposażone w elektrozawory, jest to bowiem duża oszczędność czasu bez ryzyka zaniedbania roślin.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Dlaczego lubimy meble z technorattanu?

Drewniane, wykonane z tworzywa, metalowe, a może z technorattanu? Meble ogrodowe wytwarzane są z różnych materiałów i każdy z nich ma...

Altana w ogrodzie - rodzaje, zalety, jaką wybrać?

Ogród to nie tylko piękne kwiaty i drzewka, ale także budowle ogrodowe mające go zdobić, a także tworzyć użyteczną część og...

Urocze i tanie ozdoby do ogrodu

Posiadanie pięknej przestrzeni poza domem to nie tylko kwestia wyboru właściwych roślin, ale również niewielkich ozdób, które nadają całości ostatecznego ch...