Nawadnianie, Oczka wodne, Baseny

Lilie wodne

Bez względu na to, czy posiadamy małe oczko wodne czy duży staw, z pewnością niekwestionowaną jego ozdobą będą lilie wodne. Te wspaniałe rośliny, dostępne w wielu gatunkach i odmianach, dekorują ogród i zachwycają każdego, kto na nie spojrzy.

Aby jednak zawsze prezentowały się pięknie, warto wiedzieć, jak przeprowadzić proces sadzenia grzebieni oraz  w jaki sposób pielęgnować posadzone lilie.


Gdzie sadzić lilie wodne?


Lilie wodne należy sadzić w miejscu, które jest nasłonecznione. Staw powinien być również osłonięty przez silnym wiatrem.

Lilie wodne w ogrodzie


Kiedy sadzić lilie wodne?
Sadzenie lilii wodnych najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, optymalnym terminem jest marzec lub ewentualnie początek kwietnia, kiedy rośliny jeszcze nie wypuściły liści.

Pamiętajmy, im wcześniej zdecydujemy się na posadzenie lilii wodnych, tym dłużej będą nas one cieszyć swoim widokiem.

 


Jak sadzić grzebienie?
W sklepach z artykułami ogrodniczymi można zakupić specjalne kosze, ułatwiające nam posadzenie lilii. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli planujemy w przyszłości rozmnożyć roślinę. Gdy została ona posadzona w takim pojemniku o wiele łatwiej ją później wyjąć w celu podziału pnącza. Im bardziej rozrastająca się lilia, tym większy kosz powinnyśmy zakupić.


Grzebienie sadzimy na głębokości, jakiej potrzebuje dana odmiana, zazwyczaj waha się ona w granicach od 20 do nawet 60 centymetrów. Dno kosza wykładamy włókniną i wypełniamy ziemią. Najlepiej, by była to ziemia z domieszką gliny i piasku. Absolutnie nie można dodawać do takiej mieszanki torfu, który rozkłada glony, namnażające się w oczku wodnym. Gdy rośliny są umieszczone w zbiorniku, możemy napełnić staw wodą.

 


Pielęgnacja lilii wodnych

Lilie wodne nie zawsze wykorzystują pełne spektrum składników odżywczych, jakie dostarcza im środowisko. Naszym zadaniem jest więc stosowanie odpowiednich nawozów, pozwalających roślinom na długie kwitnięcie. Wiosną oraz latem najlepsze okażą się nawozy o przedłużonym działaniu, które aplikujemy bezpośrednio do ziemi, w jakiej posadzona jest roślina. Obecnie są one dostępne również w postaci wygodnych w użyciu pałeczek. Po pewnym czasie konieczne może okazać się odmłodzenie lilii. W tym celu wyjmujemy je z wody i rozsadzamy ukorzenione kłącza.

 


Jak dbać o lilie w czasie zimy?
Nie każda odmiana lilii wodnych dobrze znosi działanie mrozu i niskich temperatur. Aby jednak te piękne i delikatne rośliny przetrwały zimę, należy je do niej odpowiednio przygotować. Nie ma konieczności spuszczania ze zbiornika wody w okresie zimowym, ale warto przykryć lilie, stosując do tego celu folię lub otulając rośliny matami ze słomy czy styropianem. Dzięki tym zabiegom na wiosnę znów odżyją i będą cieszyły nas swoim widokiem, po raz kolejny udowadniając, że zasługują na miano królowych sadzawek.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Jak zadbać o drewniane meble ogrodowe?

Drewno to jeden z  najpiękniejszych materiałów, który sprawdza się nie tylko we wnętrzach, ale również w ogrodzie, na tarasie i ba...

Wybieramy żagiel ogrodowy do zacienienia ogrodu

Nasłoneczniony taras lub altana to marzenie właścicieli domów. Skąpany w słońcu ogród to idealne miejsce na relaks wiosną, jednak latem, ni...

Żagiel tarasowy - dlaczego warto w niego zainwestować?

Taras to idealne miejsce do wypoczynku podczas letnich i wiosennych miesięcy. Jednak skąpany w słońcu taras nie pozwala całkowicie cieszyć si...