Altany ogrodowe, Domki

Mała architektura to dość prężnie rozwijający się segment wyposażenia ogrodowego. Z uwagi na fakt, że z reguły są to rozwiązania modułowe oraz przeznaczone do samodzielnego montażu, brakuje im polotu w wyglądzie. Sprawia to,  że w naszym ogrodzie zamiast baśniowej altany, mamy prosty drewniany szkielet. Postaramy się odpowiedzieć na kilka głównych pytań oraz wątpliwości związanych bezpośrednio za zakupem altany ogrodowej.

Altana to miejsce zaciszne, w którym można odpocząć na świeżym powietrzu w otoczeniu kwiatów, drzew i bawiących się dzieci. Nie ma lepszego miejsca na popołudniową herbatkę z sąsiadem czy wieczornego grilla. Ze względu na swoje gabaryty jest to zazwyczaj element ogrodu, który jest mocno wyeksponowany. W związku z tym niezwykle ważna jest odpowiednia aranżacja, aby ogród był miejscem przyjemnym, a nie sprawiał wrażenia graciarni lub ogródka piwnego.

W pierwszej kolejności znajdźmy dogodną lokalizację. Dobrze, żeby położona była w przystępnym ciągu komunikacyjnym, w otoczeniu zieleni. Jeśli mają z niej korzystać entuzjaści spokoju i intymności to warto pomyśleć o ulokowaniu jej gdzieś daleko od zainteresowanych oczu sąsiadów czy przechodniów na ulicy. Mamy też możliwość zbudowania altany bardziej otwartej lub bardziej zamkniętej. Służą do tego ścianki, zazwyczaj w formie gęstej kratownicy. Można także zawiesić bawełniane zasłony, które pozwolą otwierać lub zamykać przestrzeń w altanie w zależności od naszych upodobań.

Atana Romantica z dachem drewnianym

Altana na dzialkę

Altana poszerzona

Fot. Przykłady gotowych altan ogrodowych od www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

Wielu ludzi zadaje sobie pytania co powinno składać się na wyposażenie altany. Lub inaczej – ile muszę zainwestować by poprawnie ją wystroić? Oczywiście ogranicza człowieka tylko jego własna kieszeń. Ale podstawą wyposażenia altany są meble ogrodowe, a więc stół. Występują w formie samodzielnej lub z ławą. Na rynku dostępne są nawet mini altany, które tworzą wraz ze stołem i siedzeniami jednolitą konstrukcję z drewna.

Pamiętajmy, że w ciepłe dni lub wieczory altana jest miejscem wspólnego spędzania czasu. Obiady, kolacje lub wszelkiego rodzaju uroczystości w gronie bliskich w sezonie odbywają się oczywiście z udziałem grilla. Dla bardziej zapalonych entuzjastów smażonej karkówki możemy polecić grille z kamienia, z wielkim rusztem i bardzo eleganckim charakterem. Dla mniej zainteresowanych wystarczy zwykły, blaszany, najlepiej na kółkach, żeby można było go wygodnie przestawiać.

Co z oświetleniem altany? Są dwa wyjścia, można pociągnąć je z domu, lub zastosować oświetlenie na odnawialne źródła energii. Te drugie są ciekawym, ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. Panele można umieścić na płaskim lub wielospadowym dachu altany. W dzień promienie ładują panel, który po zmroku pozwala oświetlić altanę. Polecamy!

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Wybieramy żagiel ogrodowy do zacienienia ogrodu

Nasłoneczniony taras lub altana to marzenie właścicieli domów. Skąpany w słońcu ogród to idealne miejsce na relaks wiosną, jednak latem, ni...

Urocze i tanie ozdoby do ogrodu

Posiadanie pięknej przestrzeni poza domem to nie tylko kwestia wyboru właściwych roślin, ale również niewielkich ozdób, które nadają całości ostatecznego ch...

Domek narzędziowy niezbędny na każdej działce

Na każdej posesji, działce rekreacyjnej czy nawet ogródku działkowym, z czasem zaczynamy gromadzić coraz większą ilość narzędzi, przyrządów i sprzętów. Je...