Inwex - INGREEN SILVER - Stymulator wzrostu

Baza Firm Ogrodniczych


Ogród Botaniczny Geopark Kielce

Dane adresowe:

Ulica i Nr: Daleszycka 21
Kod Pocztowy: 25-202
Miasto: Kielce
Województwo: Świętokrzyskie
Dane kontaktowe:

Strona www: geopark-kielce.pl

Opis Firmy: Kielecki Ogród Botaniczny znajduje się w granicach administracyjnych miasta Kielce, na południowo-wschodnich zboczach góry Karczówka (339 m n.p.m.), u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Jagiellońskiej. Osią założeń ogrodowych jest zabytkowa ulica Karczówkowska, z murowanymi stacjami Drogi Krzyżowej, przecinająca i dzieląca na odcinku ok. 400 m, teren na dwie nierówne części, większą po stronie południowej - 12 ha i mniejszą - 3 ha, po stronie północnej.

Od strony zachodniej sąsiaduje z najstarszym w Kielcach rezerwatem krajobrazowo-leśnym Karczówka o powierzchni 26,62 ha oraz Chęcińsko-Kieleckim Parkiem Krajobrazowym - pierwszym polskim parkiem geologicznym, powołanym w celu ochrony i promocji walorów przyrody nieożywionej miasta.

Obszar Góry Karczówka porośnięty starodrzewiem sosnowym, w przeszłości wykorzystywany był górniczo - wydobywano tu wapień oraz rudy ołowiu, a pozostałości dawnych prac górniczych w postaci szybów i rowów poeksploatacyjnych widoczne są na stokach: południowym i zachodnim. Zachowane ślady górnictwa kruszcowego w rejonie Karczówki, a także odsłonięcia geologiczne i ich wartość naukowa, stanowią cenne zasoby dziedzictwa geologicznego regionu. Góra, wraz z zabudową - sakralnym zespołem architektonicznym (wczesnobarokowy kościół Św. Karola Boromeusza i pobernardyński klasztor waz z zabudowaniami gospodarczymi) stanowi strefę ochrony konserwatorskiej.

Na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego występują (obok kamieni budowlanych) rudy ołowiu, cynku i miedzi, na bazie których przez wiele stuleci rozwijało się górnictwo. Świadczą o tym dobrze zachowane stare sztolnie, szyby, hałdy i nieczynne kamieniołomy.

Lokalizacja ogrodu botanicznego na wschodnim stoku wzgórza Karczówka ze spadkiem w kierunku wschodnim i południowym, gdzie różnica poziomów między najwyższym a najniższym miejscem wynosi 20 m, znacznie uatrakcyjnia walory przyrodnicze i krajobrazowe tego miejsca. Z wyższych partii ogrodu rozciąga się widok na miasto i pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich, z Pasmem Dymińskim na planie pierwszym.
Informacje:

Zasięg działalności: Lokalny

Firma występuje w kategoriach :
OGRODY BOTANICZNE, Ogrody roślin, Arboreta, Parki
Mapa:
Jak dojechać:
Galeria / Zdjęcia :
  
GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Szukaj Firmy

Najchętniej czytane artykuły

Domek narzędziowy niezbędny na każdej działce

Na każdej posesji, działce rekreacyjnej czy nawet ogródku działkowym, z czasem zaczynamy gromadzić coraz większą ilość narzędzi, przyrządów i sprzętów. Je...

Aeracja, wertykulacja, piaskowanie - Zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Aby prawidłowo pielęgnować nasz trawnik powinniśmy pamiętać o trzech pojęciach: wertykulacja, aeracja i piaskowanie trawnika. Często zdarza się, że pamiętamy ty...

Dlaczego drzewka owocowe nie kwitną i nie owocują?

Piękne kwitnące drzewka owocowe są ozdobą wiosennego i letniego ogrodu. Niestety często zdarza się, że w okresie wegetacji drzewa kwitną ma...