Kwiaty

Achimenes (kwiaty Ameryki Południowej)

Na stanowiskach naturalnych w Ameryce Środkowej i Południowej jest to mała i niepozorna roślina, w uprawie natomiast znajdują się nowe mieszańce, znacznie większe i barwniejsze. Roślinę tę zwykle kupuje się w stanie pełnego rozkwitu. Możliwe jest też kupienie późną zimą małych, łuskowatych kłączy w stanie spoczynku, z których samemu wyhodujemy roślinę. Achimenes jest spokrewniony z równie mocno kwitnącym fiołkiem afrykańskim. Wiele odmian ma kwiaty niemal wszystkich kolorów - fiołkoworóżowe, czerwone, pomarańczowe, karmazynowe, białe i żółte - i wiele pokrojów: pnący, wzniesiony, płożący i karłowaty. Obecnie hodowanych jest wiele rodzai mieszańców.

temperatura rośliny, portal ogrodniczy, rośliny, kwiaty, ogród portal

 

Temperatura

Achimenes, od stadium kłącza do zakwitnięcia, potrzebuje minimalnie około 16°C. Idealne na początku uprawy jest 20°C. Odmiany pochodzące z Meksyku wymagają ciepła i miejsca bez przeciągów.

Kłącza należy zimować w suchym miejscu, przy lO°C.

nawadnianie roślin, podlewanie kwiatów roślin

 

Nawadnianie, podlewanie

Achimenes potrzebuje wilgoci. Między kolejnymi podlewaniami powierzchnia kompostu powinna dopiero zacząć wysychać. Stosujemy letnią, odwapnioną wodę. Pod koniec sezonu wzrostu stopniowo ograniczamy podlewanie, aby roślina zdążyła wyschnąć do zimy.

nawożenie, nawóz, portal ogrodniczy, informacje o roślinach, kwiatach

 

Nawożenie

W okresie wzrostu nawozimy roślinę raz na 10-14 dni, stosując odżywkę dla roślin doniczkowych.

nasłonecznienie roślin, oświetlenie roślin, kwiaty, portal ogrodniczy

 

Nasłonecznienie, oświetlenie

Roślina ta potrzebuje dobrze oświetlonego stanowiska. Wystawiona na bezpośrednie światło słoneczne lub w zbyt ciemnym miejscu, będzie słabiej kwitła. Kłącza będą pobudzone do wzrostu w jasnym, ale nie bezpośrednio oświetlonym miejscu.

przegląd ogrodniczy, wilgotność, wilgoć roślin, kwiaty, ogrody

 

Wilgotność

Od momentu pojawienie się pąków kwiatowych, achimenes potrzebuje zwiększonego poziomu wilgoci. Spryskujemy go codziennie, starając się nie zmoczyć pąków kwiatowych.

przesadzanie, przekwitanie roślin

 

Przesadzanie, przekwitanie

Kiedy przekwitają ostatnie kwiaty, pozwalamy roślinie przeschnąć i pozostawiamy kłącza na zimę w suchym kompoście. Między lutym a kwietniem przygotowujemy je do wzrostu, sadząc po pięć w jednej doniczce, w kompoście na głębokości 1-2 cm. Zapewniamy im normalną temperaturę i ilość wody.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Rośliny

Azalia

Różaneczniki są pewnie najbardziej wyszukanymi roślinami kwitnącymi w zimie, które można uprawiać w pomieszczeniach. Gatunet ten pochodzi z Ch...

Storczyki ozdobą każdego domu - pielęgnacja

Storczyki są piękne dzięki egzotycznej urodzie i niebanalnym kolorom. Wiele osób boi się że ich pielęgnacja może przysparzać wiele problemów. Wy...

Tulipany – co z nimi zrobić latem?

Piękne tulipany cieszą wszystkich ogrodników wczesną wiosną, gdy ich kwiaty są kolorowe i żywe, jednak na początku lata pojawia się pr...

Anturium

Anturium - klasyczny przedstawiciel rodziny Araceae - o dekoracyjnych, okazałych kwiatach, jest znakomitym przykładem rośliny pokojowej przeniesionej z tropików i ...