Projekty i Aranżacje

Projekt domu Jaspis BSA1531

Możliwość całorocznego wypoczynku wśród bujnej roślinności to marzenie wielu. Część z nas podróżuje w tym celu do ciepłych krajów, inni z kolei odwiedzają całoroczne palmiarnie. Istnieje jednak alternatywna droga do posiadania własnego skrawka zieleni o każdej porze roku, a jest nią ogród zimowy.

Jak wybudować ogród zimowy?

Projekty domów z ogrodem zimowym to znana od dawna, choć zyskująca na popularności dopiero w ostatnich latach, forma zwiększenia prywatnej powierzchni rekreacyjnej. Do budowy oranżerii, zarówno do szkieletów jak i pokryć, stosuje się różnorodne materiały. Najbardziej tradycyjnym budulcem, wykorzystywanym do konstrukcji szkieletów ogrodów zimowych, jest drewno. Pozyskiwane jest ono z gatunków rodzimych oraz importowanych gatunków egzotycznych, przy czym te drugie są jednym z najdroższych materiałów, wykorzystywanych do stawiania ogrodów zimowych. Szkielety wykonane z drewna są masywne i nie do wszystkich rozwiązań architektonicznych pasują. Dlatego też, często zamiast nich, wybiera się metal. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszy się także aluminium, które mimo, że droższe od stali, jest lżejsze i nie poddaje się korozji. Można je łączyć z drewnem, dzięki czemu profil staje się odporny na niekorzystne warunki środowiskowe oraz zapewnia termoizolacyjność, typową dla naturalnego surowca. Równie często do budowy ścian ogrodów zimowych używa się sztywnych, energooszczędnych profili, wykonanych z tworzyw sztucznych. Należy jednak pamiętać o tym, by były one w jasnych kolorach, ponieważ rozgrzane np. pod wpływem słońca, mają tendencję do deformacji.

Pokrycia ścian i dachów ogrodów zimowych wykonywane są najczęściej ze szkła, rzadziej z transparentnego poliwęglanu komorowego. Zdarza się jednak, że obydwa te materiały bywają stosowane naprzemiennie: jedne do ścian, a drugie do dachów lub vice versa. Generalnie, częściej wykorzystywane jest szkło, ponieważ zapewnia ono lepsze przenikanie światła i łatwiejszą obserwację otoczenia. Dawniej stosowano tylko jedną jego warstwę, obecnie bierze się dwie lub trzy. Każdy ogród zimowy, kryty zwykłym szkłem, działa jak cieplarnia i doskonale nagrzewa się od słońca, dlatego też w okresie letnim konieczna staje się dobra wentylacja takiego ogrodu zimowego, zaś zimą – wydajne ogrzewanie. Można z niego zrezygnować lub je znacznie ograniczyć, jeśli ogród będzie wykorzystywany zimą jako strefa chłodna, do przezimowania wrażliwych na mrozy roślin. Dla nieogrzewanych, sezonowych ogrodów zimowych, pokrycie z poliwęglanu jest także doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku lekkich konstrukcji. Poliwęglan daje się łatwo formować w łuki, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dowolnych kształtów połaci dachowych.

Projekt domu D50 WAI1299

Właściwa temperatura i wentylacja

Jeśli planujemy uprawiać rośliny ciepłolubne lub tropikalne, warto sięgnąć po rozwiązania energooszczędne takie jak szyby zespolone, wykonane ze szkła, z filtrami odbijającymi lub pochłaniającymi promieniowanie cieplne. Takie szkło chroni zimą przed ucieczką ciepła przez połacie dachowe i ściany, zaś latem utrudnia przegrzewanie się pomieszczeń, zachowując wyrównane warunki termiczne, co jest ważne szczególnie w przypadku niektórych roślin tropikalnych. Zastosowanie odpowiedniego surowca pozwoli także na ograniczenie wielkości instalacji wentylacyjnej, koniecznej do utrzymania prawidłowej temperatury oraz wilgotności we wnętrzu. Zimą z kolei taki ogród będzie oszczędniejszy pod względem kosztów ogrzewania.

Wentylację najprościej jest wykonać z użyciem uchylnych lub przesuwnych okien dachowych oraz ulokowanych przy podstawie ścian bocznych nawiewników. Jednak w przypadku upraw wymagających i wrażliwych na gwałtowne zmiany temperatury, warto pomyśleć o innych metodach kontroli nad nią. Wygodnym rozwiązaniem jest zainstalowanie klimatyzacji. Nie daje ona jednak możliwości pełnej wymiany powietrza, dlatego znacznie efektywniejsza jest wentylacja mechaniczna, połączona z systemami wymiany ciepła (rekuperatorami). Rozwiązanie to szczególnie dobrze sprawdzi się w ogrodach pokrytych szkłem energooszczędnym. Pozwoli ono nie tylko na zapewnienie odpowiedniej temperatury latem, ale także na oszczędność energii cieplnej zimą. Ogrzewanie w ogrodach zimowych można wykonać podłogowo, w formie kurtyn cieplnych, zlokalizowanych przy ścianach lub stosując tradycyjne grzejniki ścienne.

Dodatkową ochronę roślin przed zbyt silnym światłem można zapewnić, stosując cieniowanie ogrodu zimowego latem. Najprostszy sposób to pomalowanie dachu tzw. cieniówką, co może być pracochłonne i mało estetyczne. Wygodniejsze są kurtyny, które po rozłożeniu ograniczają ilość padającego światła i zmniejszają nagrzewanie się wnętrz. Dla komfortu użytkowania ogrodu warto także zadbać o prawidłowe podlewanie roślin, w czym może pomóc automatyka domowa, która będzie o to dbała.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Aranżacja, Projekty ogrodów

Odpowiednia roślinność podstawą rewitalizacji parku miejskiego

Parki to niezbędny element krajobrazu miejskiego – warto zauważyć, że im więcej wielkopowierzchniowych parków znajduje się w obrębie miasta, tym wi...

Programy do projektowania ogrodów

Jesteś w przededniu urządzania swojego wymarzonego ogrodu, ale nie wiesz od czego zacząć? Zanim rozpoczniesz prace ziemne, pamiętaj, że unikniesz wi...

Ogrody - kiedy je projektować a kiedy zakładać?

Każdy posiadacz domku jednorodzinnego marzy o pięknym ogrodzie. Nie ma co do tego wątpliwości, a jeśli są od tego wyjątki, có...