Projekty i Aranżacje

Zielony dach (źródło: greenflor.pl)

Dach do niedawna był traktowany wyłącznie jako element, którego jedynym zadaniem była ochrona wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi. Obecnie, szczególnie w miastach, dąży się do odtwarzania jak największej liczby terenów zielonych – w tym celu wykorzystuje się także płaskie powierzchnie szczytowe budynków. Jak zatem stworzyć na własnym domu w pełni ekologiczny ogród, który sprawdzi się także jako miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców?

Po co komu ogród na dachu?

Zielone dachy to ostatni krzyk mody niezwykle interesujący osoby mieszkające w miastach. To rozwiązanie podoba się wszystkim, którzy pragną własnego zieleńca i jednocześnie chcą nadal mieszkać w centrach dużych skupisk ludzkich. To sposób na to, aby posiadać własny ogródek gwarantujący kontakt z żywą roślinnością, mieszkając w samym centrum metropolii.

Zieleń w mieście jest bezcenna – zawsze jest jej zbyt mało, ponieważ ceny gruntów sprawiają, że nieuzasadnione w takich miejscach z ekonomicznego punktu widzenia jest utrzymywanie wielu skwerów. Powoduje to, że zapotrzebowanie na roślinność jest ogromne – z jednej strony daje ona mieszkańcom możliwość wypoczynku i namiastki kontaktu z naturą, a z drugiej strony znacznie poprawia skład atmosfery poprzez redukcję pyłów, pobieranie dwutlenku węgla oraz wytwarzanie życiodajnego tlenu. Zielone dachy w takim ujęciu stają się zatem nie tylko przyjemną fantazją mieszczuchów, ale także sposobem na niwelację części zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery.

Do powyższych potrzeb odnoszą się specjalistyczne strony internetowe, między innymi www.greenflor.pl, na których szczegółowomówi się m.in. o zaletach takich ekologicznych rozwiązań.

Jak przygotować dach pod zielony ogród?


Przygotowanie dachu pod zielony ogród nie jest skomplikowane. Wymaga ono zastosowania najwyższej jakości materiałów, które zapewnią z jednej strony stosunkowo lekką konstrukcję, z drugiej strony sprawią, że będzie ona w stanie utrzymać dodatkowe, często niemałe obciążenie. Jednakże najważniejszym elementem nowej budowy stropu jest jego pełna izolacja, która będzie odporna na różnego typu uszkodzenia – także te wynikające z działalności roślin (na przykład rozrastającego się systemu korzeniowego)(źródło: http://www.muratorplus.pl/technika/dachy/ogrod-na-dachu-budowa-ogrodu-na-dachu-plaskim_70790.html).

Zakładając zieleniec na dachu, warto także zwrócić uwagę na dobór odpowiednich roślin. Na to miejsce nadają się wyłącznie przedstawiciele gatunków, które mają niewielkie wymagania i są wyjątkowo odporne na ekstremalne warunki pogodowe – czyli świetnie dają sobie radę podczas suszy, akceptują duże wahania temperatury oraz nie przeszkadza im śnieżna i mroźna zima.

Zainteresuje Cię również:

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Aranżacja, Projekty ogrodów

Zakładanie i projektowanie ogrodów Poznań

Zakładanie ogrodów jest sztuką, która od projektanta wymaga nie tylko zmysłu artystycznego, ale też szeroko pojętej wiedzy na temat prawidłowej pi...

Programy do projektowania ogrodów

Jesteś w przededniu urządzania swojego wymarzonego ogrodu, ale nie wiesz od czego zacząć? Zanim rozpoczniesz prace ziemne, pamiętaj, że unikniesz wi...

Piękny ogród dla zapracowanych

Każdy z nas chciałby cieszyć się wspaniałym ogrodem, pełnym bujnie kwitnących roślin, jednak nie każdy ma czas, aby się nim za...