Ogrodzenia, Żywopłoty

Ogrodzenia gabionowe

Polski termin „gabion” wywodzi się z włoskiego gabbione, oznaczającego dużą klatkę, wykorzystywaną w charakterze kosza szańcowego. Nazwa doskonale ilustruje wygląd gabionów, jak również zdradza jedno z ich zastosowań, którym jest budowa okopów wojennych. Stalowe kosze wypełnione kamieniem stanowią świetną fortyfikację, o wiele odporniejszą na ostrzał, niż stosowane w większości okopów worki z piaskiem. Współczesne gabiony najchętniej wykorzystywane są przez architektów nie tylko jako oryginalne ogrodzenie, lecz również element dekoracyjny.

Ogrodzenia gabionowe

Coraz popularniejsze w dzisiejszym budownictwie gabiony przekonują do siebie przede wszystkim nietypowym wyglądem – mówi ekspert firmy KOSD Wrocław. Choć z jednej strony nawiązują do stylowych wiejskich murków, ich spora wysokość i solidność wykonania pozwala jednocześnie wspominać fortyfikacje bajkowych zamków. Gabiony uruchamiają wyobraźnię, ale dzięki wykorzystaniu naturalnych, surowych w swojej prostocie materiałów, nie przytłaczają ekstrawagancją. Przed właścicielami posesji otwierają wiele możliwości aranżacji.

Kosze gabionowe wykonane są zazwyczaj z prętów i stalowej siatki. Konstrukcja kosza z nierdzewnej stali obejmuje wypełnienie, którym najczęściej jest ozdobny kamień. Budując ogrodzenie gabionowe możemy wybierać spośród rozmaitych rodzajów kamienia, a sięgając po kruszywo o oryginalnym kolorze i strukturze, z pewnością uzyskamy niebanalne rezultaty.

Nie tylko kamień

Gabiony można łatwo wkomponować w dowolny styl architektoniczny. Pożądany efekt można osiągnąć dzięki dopasowaniu wypełnienia koszy do kolorystyki czy faktury innych materiałów wykorzystywanych w danej przestrzeni. Niektórzy architekci proponują dodatkowe urozmaicenia, np. w postaci podświetlanych elementów, niezwykle efektownych nocą. Ogrodzenia tego typu pięknie komponują się też z drewnianymi elementami małej architektury oraz – na zasadzie kontrastu – ze szkłem.

Kolejną możliwością jest połączenie murków gabionowych z klasycznymi panelami ogrodzeniowymi. Takie konstrukcje są równie solidne, a jednocześnie sprawiają wrażenie lżejszych. Niezależnie od wybranego rodzaju i sposobu użycia gabionów, zawsze stanowią one wspaniałe tło dla zieleni oraz podporę dla roślin pnących – opowiada specjalista KOSD Wrocław.

 

Funkcjonalność gabionów

Ponieważ kamień jest wyjątkowo trwałym i ciężkim materiałem, ogrodzenia gabionowe są właściwie niezniszczalne. Solidny kamienny mur nie wymaga szczególnej konserwacji, a dzięki nieregularnej strukturze i ułożeniu kamieni, zyskujemy jednocześnie świetny obiekt wyciszający. Ten typ ogrodzeń doskonale nadaje się dla posesji zlokalizowanych w pobliżu dróg szybkiego ruchu, gdzie skutecznie pochłania hałas z ulicy, chroniąc spokój domowników.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Ogrodzenia, Bramy, Garaże

Przycinanie krzewów i żywopłotów bezprzewodowo

Wraz z porą letnią rośnie temperatura i wilgotność powietrza. Te czynniki sprzyjają rozwojowi roślin. Jeżeli chcemy, aby nasze krzewy i ży...

Jak dbać o żywopłot? Pielęgnacja i przycinanie

Chcesz cieszyć się zdrowym i bujnie rozwijającym się żywopłotem? Podpowiadamy, jak pielęgnować żywopłot, by przez cały rok cieszyć się jego pi...

Ogrodzenia panelowe i frontowe – wymagania oraz rodzaje dostępnych rozwiązań

Wybór ogrodzenia ma niewątpliwie duże znaczenie. W końcu wpływa na bezpieczeństwo, ale też na estetykę całej posesji. Warto zastanowić się na...