Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Rozmaite gatunki roślin mają różne wymagania, jeśli chodzi o ilość promieni słonecznych, nawozów, czy dostarczanej im wody. Nie inaczej jest w przypadku podłoża. Odpowiednio dobrana ziemia sprawia, że rośliny rozwijają się we właściwy sposób. Jakie podłoża do uprawy roślin można dzisiaj znaleźć w sklepach ogrodniczych? Kiedy należy sięgnąć po określone z nich?

Torf

Składa się z substancji organicznych, które mają pochodzenia roślinne. Do uprawy roślin – na ogół ozdobnych – używa się torfu wysokiego, który naturalnie występuje między innymi na Litwie. Wyróżnia się torf cegiełkowy oraz frezowany. Ten pierwszy sprawdza się głównie w przypadku uprawy roślin wieloletnich. Frezowany to natomiast doskonały wybór, jeśli chcemy z powodzeniem uprawiać rośliny balkonowe oraz jednoroczne rabatowe. Trzeba pamiętać, że właściwości torfu uzależnione są od tego, w jakim stopniu rozłożyła się materia organiczna, z której się składa, a także od tego, jak bardzo został on rozdrobniony.

Podłoża kokosowe

Powstają z włókien znajdujących się na orzechach kokosowych. Bardzo często włókna kokosowe miesza się z torfem. Powstaje w ten sposób doskonałe podłoże, które korzystnie wpływa na wytwarzanie przez roślinę korzeni przybyszowych. Dodatkowo poprawia również drenaż podłoża. Wykonane z włókien kokosowych specjalne maty poleca się przede wszystkim do intensywnie prowadzonej uprawy pomidorów, ogórków, a nawet róż. Z kolei kokosowe doniczki to najlepszy wybór, jeśli chcemy ukorzenić takie rośliny ozdobne, jak na przykład pelargonia.

Granulat keramzytowy

Te małe kulki sprawdzają się w przypadku uprawy roślin doniczkowych. Są niezwykle lekkie i sterylne. Jest to podłoże naturalne, które nie wpływa negatywnie na środowisko. Jego niewątpliwym atutem jest możliwość ponownego użycia. Wystarczy dodać go do zwykłej ziemi ogrodniczej, aby skutecznie poprawić jej właściwości. Często miesza się go również z włóknem kokosowym.

Perlit

Powstaje ze skały o pochodzeniu wulkanicznym. Dodaje się go do ziemi ogrodniczej po to, aby poprawić jej przewiewność. Obecność perlitu sprawia, że podłoże nie jest zbyt ciężkie ani gęste. Z uwagi na bardzo wydłużony czas rozkładu perlit pełni swoją rolę naprawdę długo.

Dodatki do podłoży

Dzisiaj producenci podłoży do uprawy roślin coraz częściej decydują się na stosowanie rozmaitych dodatków. Wpływają one korzystnie na właściwości podłoża. Wśród tych wykorzystywanych najczęściej znajdują się obecnie szczepionki mikoryzowe, w których obecnie są grzyby. Żyją one w symbiozie z korzeniami rośliny. W efekcie roślina lepiej się prezentuje i jest bardziej odporna na rozmaite choroby.

Odpowiednio dobrane podłoże istotnie ułatwia uprawę roślin. Dlatego należy stawiać na podłoże wyprodukowane przez znanych i cenionych producentów. Lepiej unikać zakupu tych najtańszych – właściwości takiego podłoża są na ogół dalekie od ideału. Im bardziej specjalistyczna mieszanka, tym wyższa jej cena. Przekłada się to jednak jednocześnie na jej wysoką jakość. Podłoże o dobrze dobranym składzie sprawi, że roślina będzie pięknie rosła, a choroby nie będą jej atakowały.

Więcej informacji znajduje się pod adresem: marekgurgul.pl

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Jak wybrać odpowiedniego producenta nawozów dla Twoich upraw?

Podstawowym celem stosowania nawozów jest zaspokojenie potrzeb pokarmowych uprawianych roślin w stopniu umożliwiającym uzyskanie plonów o jak najlepszej jakości. Odpowiednio st...

Gdy coś nie tak z asparagusem

Listki (gałązki) żółkną i opadają. Zbyt sucho lub za gorąco oraz (lub) niedobór pokarmów i światła. Sprawdź wilgotność i zasobność ziemi or...

Jak rozpoznać trujące rośliny?

W naszym kraju odnotowuje się rok rocznie około pięćdziesiąt tysięcy zatruć. Jeden procent to zatrucie roślinami. Do zatrucia roślinami może do...