Porady, Pielęgnacja, Prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Jesień, to dla ogrodników, wymagająca pora roku. Choć mogło by się wydawać, że właśnie teraz można odpocząć. Nic bardziej mylnego. Jeśli we wrześniu i październiku poświęcimy trochę czasu i pracy, ogród pięknie nam się „odwdzięczy” feerią barw i kwiatów na wiosnę.
Pierwsze przymrozki mogą pojawić się już we wrześniu, dlatego jak najszybciej trzeba uporać się z bieżącymi obowiązkami w ogrodzie i zabezpieczyć rośliny przed zimą. Pracy jest sporo, dlatego warto ją sobie odpowiednio rozplanować, by móc cieszyć się babim latem. Słoneczne i ciepłe dni miło będzie spędzić w ogrodzie.

Jesienne zbiory

Plony z własnego ogródka to prawdziwy powód do dumy dla każdego ogrodnika. Dorodne warzywa, soczyste owoce, aromatyczne zioła nie tylko pysznie smakują i cieszą podniebienie, ale i przynoszą wiele radości pozostałym domownikom oraz naszym gościom. Możemy je „schrupać” od razu, świeże prosto z grządki albo zrobić przetwory. Własnoręcznie wykonane konfitury, soki, nalewki, marynaty przedłużą lato. Świeże oraz suszone zioła dodadzą aromatu i wyrazistego smaku każdej potrawie. A suszone kwiaty lawendy sprawdzą się również jako odświeżający zapach w domu. Włożone do woreczków i zawieszone w szafie nie tylko nadadzą ubraniom piękny zapach, ale też odstraszą mole.

 

Jesienne sadzenie

Teraz jest najlepsza pora, aby posadzić wiosenne kwiaty. Przebiśniegi, krokusy, narcyzy, szafirki, hiacynty, tulipany rozkwitną w przyszłym roku. Pamiętajmy, aby najpierw posadzić te rośliny, które zakwitną najwcześniej. Po posadzeniu cebulek warto je podlewać, a po pierwszych przymrozkach okryć torfem lub korą. Jesień to również odpowiedni czas na sadzenie drzew i krzewów, a także wrzosów. Nie wolno nam zapomnieć o najpyszniejszych owocach lata - truskawki i poziomki, dobrze się przyjmą jeszcze we wrześniu.

 

Jesienne przechowywanie

Pierwsze chłodne dni to trudny okres dla roślin ciepłolubnych. Bulwy mieczyków, begonii, dalii, kłącza pacioreczników trzeba wykopać i schować w drewnianych skrzyniach, w chłodnym lecz suchym miejscu. Najlepiej sprawdzi się strych lub nieużywane poddasze. Egzotyczne kwiaty takie jak oleandry, agawy, araukarie, bielunie i bugenwille trzeba przenieść do domu. Warto również zatroszczyć się o kwiaty balkonowe, które nie są z gatunków zimozielonych i przenieść je do ciepłego pomieszczenia.

 

Jesienne porządki

Wrzesień to odpowiedni miesiąc na robienie porządków w ogrodzie. Zanim nadejdzie zima trzeba zaopiekować się ogrodem. Grabienie liści, wycinanie przekwitłych roślin, przekopanie ziemi  w warzywniaku, cięcie żywopłotów to podstawowe czynności, które musimy wykonać. Nie wolno nam też zapomnieć o koszeniu trawy. Zbyt krótko przycięta będzie narażona na przymrozki, które uszkodzą jej korzenie. Nadmiernie wysoka może ulec uszkodzeniu przez grzyby. Przez to wiosną będzie słabiej odrastać. Najlepsza wysokość koszenia to 4 cm.

 

Jesienne opryski

Mączniaka prawdziwego, szarą pleśń i plamistość liści wywołuje wilgoć. We wrześniu jest ona wszechobecna. Ciepło i mokre podłoże powodują, że grzyby bardzo szybko zaczynają atakować rośliny. Opryski jesienią są niezbędne, dlatego nie można o nich zapomnieć. Dzięki tym prostym zabiegom drzewa i kwiaty będą bardziej odporne na choroby, a w konsekwencji lepiej przygotowane do zimy. Odpowiedni sprzęt do ogrodu zapewni marka Kwazar. Te profesjonalne urządzenia sprawdzą się zarówno w małym domowym ogródku jak i sadzie. Wygodna konstrukcja oraz wyprofilowane końcówki pozwalają na wykonanie oprysków w wybranym miejscu.
Na mączniaka jak i plamistość liści najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające w swoim składzie sodę oczyszczoną. Można również samemu przygotować środek, który w naturalny sposób zahamuje rozwój choroby roślin. Wystarczy rozpuścić 1 płaską łyżeczkę sody oczyszczonej w litrze wody. Przygotowanym roztworem spryskać liście. Oprysk należy wykonywać raz w  tygodniu. Z szarą pleśnią zaś świetnie poradzi sobie wywar z cebuli  (wystarczy 0,5 kg łusek z cebuli zalać 10l wody i zagotować przez pół godziny). Ma właściwości grzybobójcze. Dzięki opryskiwaczom Orion Super oraz Neptun Super twój ogród będzie w pełni zadbany a oprysk prosty jak nigdy dotąd! Aplikacja roztworu opryskiwaczami Kwazar umożliwia wygodną pracę nawet w miejscach trudno dostępnych.

Opryskiwacz plecakowy Neptune SuperOpryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m.


 

 

Opryskiwacz Orion SuperOrion Super to ekskluzywny i jednocześnie praktyczny, niezawodny  opryskiwacz ciśnieniowy. Jest niesłychanie trwały, przystosowany  do najbardziej wymagających prac. Idealny do prac ochronnych  i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m. Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L

 

Producent: Kwazar Corporation Sp. z o.o.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Jak nawozić rośliny na wiosnę?

Wiosna to wymarzony czas do rozpoczęcia sezonowych prac w ogrodzie. Oprócz zadbania o porządki, usunięcia zimowych osłon czy przycięcia drzew w ...

Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie, kup odpowiednią działkę

Marzysz o pięknym domu z ogrodem, masz już odłożone pieniądze na ten cel lub dokładnie przemyślałeś i przekalkulowałeś, ile będziesz na...

Ekologiczna uprawa roślin na własnej działce

Środki chemiczne są dziś powszechnie stosowane w ogrodnictwie, aby warzywa były dorodne, a owoce duże i piękne bez robaków. Robiąc za...