Ochrona, Szkodniki, Choroby roślin

Piękne kwitnące drzewka owocowe są ozdobą wiosennego i letniego ogrodu. Niestety często zdarza się, że w okresie wegetacji drzewa kwitną mało obficie lub wręcz wcale, co z kolei wpływa na małe plony albo nawet ich brak. Zobacz, co może być przyczyną zaburzonej wegetacji drzew, i dowiedz się, jak to zmienić.

Na początku warto pamiętać, że pąki kwiatów na drzewkach owocowych zawiązują się latem i jesienią, co oznacza, że aby mogły rozkwitnąć i dać owoce, muszą przetrwać mróz oraz opady śniegu. Najczęstszą przyczyną braku kwitnienia są właśnie zimowe uszkodzenia pąków kwiatów lub całych drzew, efekt tego, że drzewo nie było dostatecznie zabezpieczone.

Prosty sposób na sprawdzenie, czy roślina została zniszczona przez mróz, stanowi przełamanie gałązki. Obumarły pęd drzewka owocowego będzie suchy i łamliwy, natomiast zdrowy – zielony i giętki.

Jeśli pomimo okrywania agrowłókniną i owijania słomą drzewa w Twoim sadzie nie funkcjonują tak, jak powinny, to ZIEMOVIT przygotował dla Ciebie kilka porad. Dzięki nim drzewka owocowe w Twoim ogrodzie powrócą do zdrowia w następnym sezonie.

Choroby drzew owocowych a zaburzone kwitnienie i owocowanie

Brak kwitnienia u drzewek owocowych lub jego zaburzenie mogą być symptomami choroby. Niewykluczone, że grzyby oraz wirusy przeniknęły do wnętrza drzew jeszcze zimą, chociażby przez pęknięcia w niepobielonej korze. Zazwyczaj rozwijającej się chorobie towarzyszą również inne objawy, takie jak:

  • szybkie zamieranie kwiatów,
  • odbarwienia na liściach,
  • opadanie/obumieranie liści,
  • pojawianie się zgrubień na liściach/pąkach kwiatów.

Drzewem owocowym szczególnie podatnym na choroby jest jabłoń. Najpospolitsza z nich to mączniak prawdziwy jabłoni, który wpływa szczególnie negatywnie na kwitnienie oraz owocowanie drzewka. Mączniaka łatwo rozpoznać po tym, że na wszystkich częściach rośliny pojawia się biały nalot przypominający mąkę. Najsilniej porażone mączniakiem pąki nie rozwijają się, a te, które już to zrobiły, albo nie dają owoców, albo dają owoce pokryte na skórce rdzawą pajęczynką.

Czym opryskać drzewa owocowe na wiosnę, aby ocalić sad przed tą chorobą? Środek SIARKOL ® EXTRA 80 WP ZIEMOVIT chroni przez mączniakiem prawdziwym nie tylko jabłoń, lecz także brzoskwinię, wiśnię i śliwę – kolejne drzewka owocowe podatne na choroby. Uwaga: oprysku nie należy przeprowadzać w trakcie oblotu pszczół, gdyż w ten sposób jeszcze bardziej zmniejszysz szanse na owocowanie drzew.

Warto pamiętać, że w przypadku niektórych chorób drzew, takich jak np. brunatna zgnilizna czy właśnie mączniak, konieczne okazuje się wycinanie porażonych pędów, tak aby zakażenie nie zajęło całej rośliny lub nie przeszło na resztę sadu.

Zaburzone kwitnienie drzew owocowych a nawożenie

Jeśli jednak na drzewie nie widać żadnych niepokojących objawów, roślina nie przemarzła, a mimo tego nie kwitnie lub nie daje owoców, to powodem może być niedobór lub nadmiar mikro- i makroelementów, jakie przyjmują z gleby.

Najłatwiej rozpoznać nadmiar azotu – wówczas drzewka owocowe rozwijają bujne liście, ale praktycznie nie rozwijają się na nich kwiaty (a zatem i owoce). Z kolei niedobór wapnia w glebie skutkuje zamieraniem pąków i oraz gorzką plamistością podskórną, czyli ciemnobrązowymi, drobnymi plamami na owocach.

Część ogrodników radzi przeprowadzać takie nawożenie drzew owocowych, uzupełniające niedobór jednego składnika lub likwidujące efekty nadmiaru innego. Lepiej jednak korzystać z uniwersalnego granulowanego nawozu ogrodniczego Ziemovit, zapewniającego kompleksowe odżywienie drzewa, tak abyś mógł się cieszyć wyglądem kwiatów i smakiem owoców.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Porady, Pielęgnacja, Ochrona

Rolnicy, hodowcy i ogrodnictwo – Historia ewolucji

Przełom epok klimatycznych – lodowcowej i polodowcowej – przed dziesięcioma tysiącami lat zaowocował przełomowymi zmianami w ludzkiej cywilizacji. Na...

Mączniak prawdziwy – jak go zwalczyć i zabezpieczyć przed nim rośliny?

Mączniak jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób roślin ogrodowych i roślin doniczkowych. Jeśli zostanie zbyt późno wykryty, może doprowadzić nawet do...

Poplon – jakie są korzyści mulczowania i stosowania nawozów zielonych?

Gleba, która latem dała Ci wiele warzyw i owoców, przez zimę musi odpocząć. Dobrze jest od czasu do czasu użyźnić zi...