Projekty i Aranżacje

Aranżacja ogrodu polega na doborze odpowiednich gatunków roślin, ale również dopasowaniu dodatków, które dodadzą naszemu terenowi uroku. Naturalnymi ozdobami, pełniącymi również funkcje praktyczne, są rozmaite kamienie. Jak możemy wykorzystać je w ogrodzie?

Jakie kamienie do ogrodu wybrać?

Kamienie są elementami krajobrazu naturalnego, które z łatwością znajdziemy także w naszym ogrodzie. Niektóre z nich stanowią część efektownych projektów, np. skalników czy murków, a jeszcze inne służą do tworzenia ścieżek, chodników czy podjazdów. W przydomowym ogrodzie oraz na działce z pewnością znajdziemy zastosowanie dla kamieni ozdobnych – grysu oraz otoczaków, które dodadzą przestrzeni uroku. Nie zapomnijmy również o keramzycie, który ze względu na swoje właściwości również stanowi cenny ogrodowy materiał.

Grys, otoczaki i keramzyt

Grys jest kruszywem powstającym na skutek rozdrabniania skał, a jego ziarna charakteryzują się różną wielkością, a także nieregularnymi, kanciastymi brzegami. Otoczaki są natomiast fragmentami skał, których brzegi uległy zaokrągleniu np. na skutek działania wody. Keramzyt ogrodniczy jest z kolei kruszywem powstającym na drodze wypalania glina ilastej – dzięki swoim właściwościom jest w pełni bezpieczny dla roślin i znajduje podobne zastosowanie jak grys i otoczaki.

Kamienie ozdobne – zastosowanie w ogrodzie

Grys i otoczaki są materiałami, które z powodzeniem sprawdzą się podczas tworzenia ogrodowych ścieżek i alejek, które utwardzają. Możemy także wykorzystać je w celu stworzenia opaski wokół domu. Najczęściej jednak tego typu surowce wykorzystamy do celów dekoracyjnych.

Grys i otoczaki, np. takie jak tu https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/architektura-ogrodowa/kamienie-i-galanteria-betonowa/kamienie-ozdobne.html, stanowią doskonałe uzupełnienie rabat. Najlepiej prezentują się w miejscach, w których rosną krzewy ozdobne – rozsypane dookoła nich stanowią piękne tło dla zieleni.

Drobne kamyczki sprawdzą się też do dekoracji donic z kwiatami lub krzewami – wystarczy posypać nimi wierzch ziemi w pojemniku. Takie rozwiązanie ma nie tylko walory dekoracyjne – przez kamyki stanowiące rodzaj ściółki z łatwością przecieka woda zasilająca system korzeniowy roślin. Kruszywo chroni też podłoże przed nadmiernym parowaniem wilgoci, a jednocześnie stanowi one barierę dla chwastów.

Należy zauważyć, że tego typu kamienie, podobnie jak kora kamienna, cechują się dużą trwałością, a z racji naturalnego wyglądu z łatwością komponują się z otaczającym terenem.

Zastosowanie keramzytu

Keramzyt w niektórych przypadkach sprawdzi się jako alternatywa dla prawdziwych kamieni – jest trwały i można ściółkować nim ziemię dookoła krzewów, zarówno tych uprawianych bezpośrednio w glebie, jak i w pojemnikach. Znajdzie on zastosowanie także w budowie alejek i ścieżek, którym zapewni ochronę przed podmakaniem.

Drobny keramzyt ogrodniczy wymieszany z ziemią poprawia jej strukturę i spulchnia ją, natomiast ten o większej frakcji z powodzeniem sprawdzi się w roli warstwy drenażowej ułożonej na dnie donic.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Aranżacja, Projekty ogrodów

Zakładanie Ogrodów w 5 krokach

Kto nigdy nie marzył o domu z dużym ogrodem? O swoim własnym miejscu na Ziemi, w którym można schować się pr...

Jak założyć ogród na dachu?

Dach do niedawna był traktowany wyłącznie jako element, którego jedynym zadaniem była ochrona wnętrza przed czynnikami atmosferycznymi. Obecnie, szczególnie w mi...

Ogrody - kiedy je projektować a kiedy zakładać?

Każdy posiadacz domku jednorodzinnego marzy o pięknym ogrodzie. Nie ma co do tego wątpliwości, a jeśli są od tego wyjątki, có...