W i poza ogrodem

Parki, nazywane zielonymi płucami miast, to dla wielu osób najlepszy sposób, by wyrwać się z betonowego lasu i zakosztować nieco relaksu w otoczeniu prawdziwych drzew. Sposobów na spędzenie wolnego czasu w parku jest sporo – czytanie książki na ławeczce, robienie zdjęć, wycieczka rowerowa z czy piknik z rodziną.

Czasami nie zdajemy jednak sobie sprawy, że ważną rolę w parku odgrywają elementy tzw. małej architektury. Pozornie nie rzucają się w oczy, ale przypominamy sobie o nich, kiedy chcemy wyrzucić papierek do kosza albo zaparkować rower. Przedstawiamy więc kilka przedmiotów, bez których trudno wyobrazić sobie zadbany park.

Na pewno koniecznością jest postawienie koszy na śmieci. Ludzie przynoszą przecież do parku wiele rzeczy, które po konsumpcji nie są im już potrzebne - a więc butelki, opakowania od chipsów czy batonów. Ciekawym jest, że wystarczy przejrzeć ofertę firm produkujących małą architekturę, by uzmysłowić sobie, jak wiele różnych modeli znajdziemy w kategorii „kosze na śmieci”: ze stali nierdzewnej lub węglowej, drewniane, w różnych kształtach i wzorach. Cieszy fakt, że w wielu miejskich parkach standardem stają się nowoczesne kosze segregacyjne, dzięki czemu możemy wyrzucić osobno plastik, szkło czy papier.

Równie fatalnie, co śmieci na ziemi, wyglądają niedopałki papierosów. Ważnym elementem są więc popielniczki, zwłaszcza, że nic zapowiada się, by liczba osób, która pali papierosy diametralnie się zmniejszyła. Szczególnie, że w parku można palić, w przeciwieństwie do wielu miejsc użyteczności publicznej.

Niezbędnym elementem każdego parku jest ławeczka. Trudno sobie wyobrazić zielone płuca miasta bez miejsca do siedzenia. Ławka musi być przede wszystkim wygodna, tak by lektura ulubionej gazety czy książki była przyjemnością, a nie koszmarem dla naszego kręgosłupa. Przeglądając jaki wybór ławek oferują firmy zajmujące się produkcją małej architektury można się złapać za głowę. Kilkanaście różnych modeli, wśród których są m. in. ławki drewniane, metalowe, podwójne, z oparciem lub bez, półokrągłe, faliste, kwadratowe. Dobrym przykładem jest ławka, na którą składają się modułowe elementy. Można z nich zrobić okrągłą wersję (w środku warto ustawić kwiat) lub skonstruować siedzisko w kształcie fali. W wielu parkach znajdują się również specjalne leżaki, które cieszą się ogromną popularnością. Odpoczynek na łonie natury na wygodnym leżaku – czego chcieć więcej?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie zwiększyła się liczba dróg rowerowych, a to oznacza, że podobnie jest ze stojakami na te dwukołowe pojazdy. I w tym przypadku również producenci nie poprzestają na jednym modelu, ale i wymyślają takie fantazyjne elementy małej architektury jak

stojaki w formie kłódki czy klucza. W ciepłe dni nie ma lepszego rozwiązania niż przyjechać do parku rowerem, a ich zarządcy robią wszystko, by było to wygodne i bezpieczne.

 

Park odgrywa bardzo ważną rolę w życiu miasta. Z jednej strony zapewnia mieszkańcom dostęp do natury i miejsce do zrelaksowania się, z drugiej wchłania dwutlenek węgla z zanieczyszczeń takich jak spaliny z samochodów, zakładów przemysłowych i wydziela niezbędny do życia tlen. W naszym kraju ponad 9000 parków wpisanych jest do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody, a to oznacza, że objęte są ochroną prawną.

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wokół i poza ogrodem

Hurtowy zakup opakowań - dlaczego warto?

Prowadzenie firmy polegającej na sprzedaży produktów coraz częściej wymaga ich odpowiedniego opakowania. Co ciekawe, nie dotyczy to wyłącznie produktów sprzedawanych in...

Preparaty na kleszcze dla psa: czy są konieczne?

Zmiany klimatyczne sprawiły, że od dłuższego czasu zacierają się granice między porami roku. Przyzwyczajenia związane z odmienną pogodą dominującą w po...

Jak sprzedać grunt?

Są w życiu sytuacje, kiedy chcemy sprzedać swoją działkę lub inną nieruchomość. Być może potrzebujemy pieniędzy lub po prostu ziemia le...