Ogrodzenia, Żywopłoty

Ogrodzenie z działki z siatki, kamienia czy drewna?

Ogrodzenie zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pozwala skutecznie wyznaczyć granice posesji, a także pełni funkcję dekoracyjną. Idealnie dobrane ogrodzenie będzie odpowiadać wszystkim tym wymaganiom. Dlatego właśnie tak ważny jest właściwy dobór materiału, z jakiego wykonamy ogrodzenie.

Obowiązek ogrodzenia działki nakłada na nas prawo budowlane już na etapie budowy domu. W trakcie robót wystarczy wprawdzie ogrodzenie tymczasowe, jednak już wtedy warto pomyśleć o docelowym rozwiązaniu. Ogrodzenie musi również spełniać różnego rodzaju wymogi np. brama oraz furtka powinny otwierać się na posesję, a nie na drogę. Z kolei budowę ogrodzenia od strony drogi miejskiej lub gminnej, należy zgłosić w stosownym wydziale architektury. Dlatego budowę funkcjonalnego ogrodzenia, należy dokładnie przemyśleć – oto kilka pomysłów, jakie mogą sprawdzić się na naszej działce.

Siatka

Ogrodzenie wykonane z siatki to najpopularniejsze rozwiązanie, a także najbardziej ekonomiczne. Powlekana, wytrzymała siatka kosztuje stosunkowo niewiele, a jej rozpięcie na wkopanych w ziemię słupkach można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Przeczytaj tutaj, więcej info: http://wynajem.pl/nieruchomosci/aktualnosci/news_acad_rozne-rodzaje-siatek-ogrodzeni.html. Tego typu ogrodzenie metalowe jest trwałe i odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i nie wymaga stosowania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Minusem siatki jest jednak to, że nie zapewnia poczucia prywatności i nie osłania działki przed widokiem z zewnątrz.

Alternatywnym rozwiązaniem dla klasycznej siatki ogrodzeniowej są metalowe przęsła. Prezentują się one elegancko i są jeszcze łatwiejsze w montażu – wystarczy dokręcić je do słupków. Ogrodzenia tego typu będą się znakomicie komponować z nowoczesnymi bryłami domów, a ich elementy dostępne są na http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/bramy-i-ogrodzenia.html

Kamień

Płot wykonany z kamienia to najtrwalsze rozwiązanie, które nie wymaga konserwacji. Najlepiej w tej roli sprawdzi się granit, ale równie efektownym, choć mniej trwałym materiałem będzie piaskowiec lub wapień. W takim przypadku mamy duże możliwości aranżacyjne, ponieważ ogrodzenie murowane może stanowić np. mur z elementami ażurowymi zamontowanymi od połowy wysokości lub być połączeniem kamiennych słupków oraz drewnianych przęseł. Szczególnie ciekawy efekt można uzyskać, jeśli kamień, z jakiego zostanie wykonane ogrodzenie będzie współgrał np. z kamiennymi okładzinami elewacji.

Drewno

Drewno to materiał, który z pewnością będzie prezentował się znakomicie na każdej działce. Płot wykonany z desek będzie się dobrze komponował z zielenią ogrodu, tworząc przyjazną dla oka aranżację. Do wykonania ogrodzenia możemy zastosować gotowe drewniane przęsła lub sztachety. Ich niewątpliwym minusem, jest konieczność regularnej konserwacji materiału – każdego roku należy ponownie zaimpregnować drewno, aby uchronić je przez wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Na rynku dostępnych jest także wiele innych gotowych rozwiązań np. betonowe przęsła czy wykonane z tworzywa sztucznego, natomiast siatka to wciąż jeden z bardziej popularnych rozwiązań.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Ogrodzenia, Bramy, Garaże

Drzewo w linii ogrodzenia

Jak wybudować płot by zachować drzewo w linii ogrodzenia? Gdy drzewo rośnie w linii ogrodzenia i chcemy je zachować mamy trzy ...

Dlaczego warto wybrać bramy uchylne?

Uchylne bramy garażowe sprawdzą się nie tylko w nowych budynkach, ale także w sytuacjach gdy chcemy przebudować stary garaż. Jak je...

Jakie ogrodzenie wybrać do ogrodu?

To, jak dany ogród będzie się prezentował, zależy nie tylko od jego wnętrza. Istotną rolę odgrywa samo ogrodzenie. Spełnia ono ...