Porady, Pielęgnacja, Ochrona..

Rośliny doniczkowe

Storczyki ozdobą każdego domu - pielęgnacja

Storczyki są piękne dzięki egzotycznej urodzie i niebanalnym kolorom. Wiele osób boi ...

Ogrodzenia, Żywopłoty

Jacek Grabowski (www.dobrykowal.pl)Jak wybudować płot by zachować drzewo w linii ogrodzenia?

Gdy drzewo rośnie w linii ogrodzenia i chcemy je zachować mamy trzy rozwiązania. A każde rozwiązanie ma swoje plusy.

Pierwszym jest przesunięcie ogrodzenia do środka posesji. Wiąże się to jednak z pomniejszeniem przestrzeni własnej posesji. Dlatego rzadko stosuje się to rozwiązanie.

Kolejnym sposobem jest "wbudowanie" drzewa w ogrodzenie. Jest to stosunkowo tani koszt, nie powodujący najczęściej dodatkowych kosztów. Rozwiązanie to jednak cechuje się zakłóceniem ciągłości ogrodzenia np. konieczne jest zrezygnowanie z fragmentu podmurówki.  Bardzo często okazuje się, że w efekcie uzyskuje się mało estetyczny wygląd. Ponadto gdy drzewo jest stosunkowo młode wraz ze wzrostem może powodować "wrastanie" ogrodzenia w drzewo. Proces ten może uszkodzić ogrodzenie lub przysporzyć wiele innych problemów np. przy konserwacji takiego płotu.

Ostatnim rozwiązaniem jest obejście drzewa. Rozwiązanie to pozwala zachować ciągłość ogrodzenia i często jest znacznie bardziej estetycznym wariantem niż wbudowanie go w płot. Rozwiązanie to najczęściej wiąże się z nieznacznie większymi kosztami (min. więcej metrów bieżących ogrodzenia).

W każdym przypadku należy pamiętać o ostrożnym wykonywaniu prac ziemnych. Uszkodzenie systemu korzeniowego może spowodować uschnięcie drzewa i doprowadzi w ostateczności do potrzeby usunięcia go. Należy również wyznaczyć bezpieczną odległość podmurówki od drzewa tak by nie narazić jej na zniszczenia spowodowane rozrostem systemu korzeniowego. Każde drzewo ma inny system, jednak co do zasady drzewa liściaste wykazują większą skłonność do rozgałęziania się korzeni niż drzewa iglaste. Wpływ na to ma również podłoże.

Owoce / Warzywa

Ogólna charakterystyka i klasyfikacja warzyw

Warzywa to rośliny zielne, których różne ich części używamy jako pokarm np.: korzenie łodygi liście kwiatostany owoce Spożywanie wa...

Agrest

Agrest rośnie dziko w południowej i środkowej Europie oraz na Kaukazie. Je...