Trawniki

Zadbany trawnik jest wizytówką naszego domu. Aby cieszyć się ciemnozielonym trawnikiem zadbajmy o jego prawidłowe nawożenie. Oto kilka sprawdzonych porad.

Kiedy stosować nawozy?

Nawożenie trawnika powinno się wykonywać 3-4 razy w roku, od wiosny do jesieni. Podczas tego okresu należy stosować różne rodzaje nawozu, aby dostarczyć trawnikowi różnorodnych składników mineralnych.

Jakie nawozy stosować?

Występują dwa rodzaje nawozów: mineralne i uniwersalne. Do nawożenia trawników najlepsze się nawozy mineralne. Szczególnie polecam specjalne nawozy do trawników o dużej zawartości azotu. Nawozy mineralne mają różną konsystencje, możemy kupić nawozy granulowane, rozpyłowe oraz nawozy w płynie. Ze względu na łatwość rozprowadzenia nawozu, do trawników najlepiej nadają się nawozy granulowane oraz w płynie. Przykładowe propozycje produktowe znajdziemy tutaj

Jak prawidłowo rozsiać nawóz?

Nawozy możemy rozsiać za pomocą siewnika oraz ręcznie. Wykorzystanie siewnika podczas rozsiewania nawozu jest dużo prostsze. Nawóz jest rozsiany równomiernie i wystarczy go jedynie podlać. W przypadku rozsiewania ręcznego mogą pojawić pewne problemy z nierówno rozsianym nawozem np. wypalona trawa.

Jeśli jednak zdecydujemy się nawóz rozsiać ręcznie musimy pamiętać o następujących krokach:

  • nawóz rozsiewamy w poprzek, a następnie wzdłuż trawnika
  • po nawożeniu należy podlać trawnik
  • gdy na trawniku zauważymy szmaragdowe plamy trawnik należy intensywnie podlać.

Pierwsze nawożenie

Do pierwszego nawożenia przystępujemy wiosną (w marcu lub kwietniu). Zanim podejmiesz decyzję o kupnie nawozu zbadaj próbkę gleby w stacji Chemiczno- Rolniczej, aby dowiedzieć, jakich nawozów potrzebuje twój trawnik. Jeśli nie masz zamiaru poddać próbki gleby analizie możesz stosować nawozy tzw. startowe lub wiosenne. Możesz zastosować nawozy jednoskładnikowe, zawierające sam azot np. saletrę amonową lub nawozy wieloskładnikowe, zawierające w swoim składzie m. in. azot, potas oraz fosfor. Podane pierwiastki przyczynią się do: szybkiego wzrostu trawy oraz stymulacji systemu korzeniowego. Trawa będzie intensywnie zielona oraz odporna na warunki pogodowe i choroby.

Drugie nawożenie

Następuje w okresie maja i czerwca. W tym czasie stosujemy nawozy uniwersalne. Należy pamiętać, aby nawozów nie używać w okresie suszy. Unikamy stosowania nawozów zawierających azot. Nawozów azotowych używamy najpóźniej do końca lipca. W przeciwnym wypadku w okresie wiosny nastąpi spowolniony wzrost trawy.

Trzecie nawożenie

Ostatnie nawożenie dokonujemy na jesieni. Do początku października używamy nawozów jesiennych. Nawozy te zawierają w swoim składzie: fosfor oraz potas. Oba te pierwiastki mają za zadanie ochronić system korzeniowy przed przemarzaniem, pleśnią śniegową oraz suszą. W tym okresie nie wolno stosować azotu, gdyż pierwiastek ten powoduje intensywny wzrost rośliny, co może skutkować zmniejszoną odpornością młodych traw na niską temperaturę.

Czwarte nawożenie

Ostatnie nawożenie możemy nazwać nawożeniem dodatkowym. Polega na zastosowaniu nawozów organicznych, które mają za zadanie zwiększyć ilość próchnicy w glebie. Próchnica to substancja naturalna, powstająca w wyniku rozkładu resztek obumarłych roślin oraz zwierząt (martwe owady, odchody). Ma ona pozytywny wpływ na glebę. Uczestniczy w tworzeniu gruzełkowatej struktury, zapobiega wypłukiwaniu składników mineralnych z podłoża np. azotu, napowietrza glebę oraz zapewnia prawidłową gospodarkę wodną podłoża. Nawożenie organiczne stosujemy co 3-4 lata. Nawozimy wczesną wiosną oraz jesienią.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo
Stiga - do ogrodu

Trawniki, Nawierzchnie

Chwasty trawnika – jak z nimi walczyć?

Piękny, intensywnie zielony, równy i pozbawiony chwastów trawnik to marzenie każdego ogrodnika. Pojawienie się na nim innych gatunków niż trawy sp...

Jaką kosiarkę Husqvarna wybrać do swojego ogrodu? Sprawdzamy

Koszenie to podstawowa czynność pielęgnacyjna trawnika. Doskonale znana jest wszystkim posiadaczom ogrodów, niezależnie od ich wielkości. Potrzebny jest do tego od...

Kosiarki STIHL Viking Serii 4

Koszenie nowymi kosiarkami elektrycznymi VIKING sprawia wiele przyjemności, a dodatkowo nie emituje spalin oraz hałasu. Jest przyjazna dla trawnika, środowiska i ...