Wyposażenie, Oświetlenie, Narzędzia, Dekoracje

Światło w ogrodzie

W okresie wakacyjnym, gdy dni są gorące, a noce przyjemnie ciepłe, z olbrzymią chęcią spędzamy każdą wolna chwilę w przydomowej przestrzeni, wychodząc z zamknięcia w czterech ścianach. Korzystanie z tarasu oraz ogrodowej strefy odpoczynku, z wygodnymi meblami, stanowi wielką radość, nieważne, czy pragniemy zrelaksować się samodzielnie, czy planujemy duże, plenerowe przyjęcie w gronie znajomych. Jedynie niekorzystna pogoda lub mrok nocy mogą nam przeszkodzić. O ile względy atmosferyczne rozwiązuje odpowiednie zadaszenie oraz ogrzewanie do ogrodów, to wszelkie mroki rozprasza oświetlenie, racjonalnie pomyślane i estetycznie wpisujące się w styl naszej przydomowej przestrzeni.

 

Do czego potrzebujemy światła w ogrodzie?

Gdy budujemy system oświetlenia w domu, podział jego funkcji jest prosty i klarowny. Mamy do czynienia z lampami głównymi, zadaniowymi lub dekoracyjnymi. A jak jest w ogrodzie?

W przestrzeni przydomowej użyteczności lamp są nieco bardziej płynne. Jednakże również w tym miejscu możemy mówić o zróżnicowaniu zadań, które stawia się przed poszczególnymi produktami.

Podstawą są oczywiście lampy odpowiadające za bezpieczeństwo domowników i gości. Oświetlają ścieżki oraz sam dom, gwarantując swobodne przemieszczanie się po zmroku oraz możliwość obserwowania, czy nikt niepożądany nie znalazł się na terenie posesji.

Drugim typem oświetlenia są lampy montowane w strefie wypoczynku, które pozwalają na kontynuowanie odpoczynku na zewnątrz, nawet po zapadnięciu zmroku.

Trzecim rodzajem są produkty typowo dekoracyjne, pozwalające na oświetlenie elementów małej architektury lub budujące sceny oświetleniowe, z udziałem roślin, które tworzą piękną grę świateł i cieni, stanowiąc dodatkową atrakcję ogrodu.

Czym musi się wyróżniać oświetlenie ogrodowe?

Lampy w ogrodzie muszą wyróżniać się kilkoma, podstawowymi cechami. Przede wszystkim powinny być to produkty o podwyższonej odporności na działanie wilgoci. Eleganckie, stylowe i wodoodporne lampy oferuje na przykład sklep z nowoczesnym oświetleniem Azzardo.com.pl, w którym każdy znajdzie produkt w pełni odpowiadający nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom.

Jeśli instalacja elektryczna jest prowadzona do przestrzeni poza domem, trzeba bezwzględnie zadbać również o precyzyjne zabezpieczenie przewodów, które będą nieustannie narażone na zmienne warunki pogodowe, a także kontakt ze zwierzętami.

A jakie powinno być samo światło lamp ogrodowych? Przede wszystkim nie może być zbyt jaskrawe, gdyż w ciemności nieustannie raziłoby oczy. Najlepiej sprawdzają się zatem produkty o kloszach rozpraszających strumień światła – mogą być szklane lub metalowe, o powierzchni odpowiednio zabezpieczonej przeciwko działaniu wilgoci.

Co oprócz lamp elektrycznych?

Jeśli z pewnych względów nie chcemy tworzyć dodatkowej instalacji w ogrodzie, a mimo to pragniemy wprowadzić do niego światło, można pokusić się o oświetlenie miejsc spotkań oraz ścieżek dojścia do nich przyjemnymi w odbiorze i niesamowicie nastrojowymi lampami gazowymi, oliwnymi, lampionami lub świecami.

Przy ich stosowaniu należy jednak zachować bezwzględną ostrożność, aby przypadkowo nie zaprószyć ognia. Dodatkowo, pamiętajmy, że tradycyjne lampiony, wykonane z papieru, słabo znoszą wysoką wilgotność powietrza. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że jeśli każdorazowo nie będziemy ich chować do wnętrza domu, raczej nie posłużą nam zbyt długo.

 

Niech stanie się światło!

Oświetlenie w ogrodzie znacząco zwiększa jego funkcjonalności i pozwala korzystać z niego bez przeszkód, nawet w godzinach nocnych. Dodatkowo, lampy, właściwie rozstawione na całej posesji, zwiększają bezpieczeństwo osób, które przemieszczają się w pobliżu domu lub pragną mieć na oku niepożądanych gości.

Oświetlenie jest praktyczne, a także potrafi wspaniale dekorować przydomową przestrzeń. Trzeba wręcz przyznać, że bez niego żaden ogród nie jest tak naprawdę kompletny.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Jak poprawnie wykonać system nawadniający ogród?

Skuteczność instalacji systemu nawadniającego ogród zależy w dużej mierze od jej zaprojektowania. Najczęściej projekt systemu nakłada się na projekt ogrodu, dz...

Domek narzędziowy niezbędny na każdej działce

Na każdej posesji, działce rekreacyjnej czy nawet ogródku działkowym, z czasem zaczynamy gromadzić coraz większą ilość narzędzi, przyrządów i sprzętów. Je...

Cień za oknem pozostanie wyłącznie wspomnieniem z horroru – oświetlenie ogrodu

Późny wieczór. Przeprowadzka do nowego domu zbliża się ku końcowi. W przedpokoju nazbierał się duży karton pełen folii bąbelkowej i re...