Oświetlenie, Narzędzia, Dekoracje

Światło w ogrodzie

W okresie wakacyjnym, gdy dni są gorące, a noce przyjemnie ciepłe, z olbrzymią chęcią spędzamy każdą wolna chwilę w przydomowej przestrzeni, wychodząc z zamknięcia w czterech ścianach. Korzystanie z tarasu oraz ogrodowej strefy odpoczynku, z wygodnymi meblami, stanowi wielką radość, nieważne, czy pragniemy zrelaksować się samodzielnie, czy planujemy duże, plenerowe przyjęcie w gronie znajomych. Jedynie niekorzystna pogoda lub mrok nocy mogą nam przeszkodzić. O ile względy atmosferyczne rozwiązuje odpowiednie zadaszenie oraz ogrzewanie do ogrodów, to wszelkie mroki rozprasza oświetlenie, racjonalnie pomyślane i estetycznie wpisujące się w styl naszej przydomowej przestrzeni.

 

Do czego potrzebujemy światła w ogrodzie?

Gdy budujemy system oświetlenia w domu, podział jego funkcji jest prosty i klarowny. Mamy do czynienia z lampami głównymi, zadaniowymi lub dekoracyjnymi. A jak jest w ogrodzie?

W przestrzeni przydomowej użyteczności lamp są nieco bardziej płynne. Jednakże również w tym miejscu możemy mówić o zróżnicowaniu zadań, które stawia się przed poszczególnymi produktami.

Podstawą są oczywiście lampy odpowiadające za bezpieczeństwo domowników i gości. Oświetlają ścieżki oraz sam dom, gwarantując swobodne przemieszczanie się po zmroku oraz możliwość obserwowania, czy nikt niepożądany nie znalazł się na terenie posesji.

Drugim typem oświetlenia są lampy montowane w strefie wypoczynku, które pozwalają na kontynuowanie odpoczynku na zewnątrz, nawet po zapadnięciu zmroku.

Trzecim rodzajem są produkty typowo dekoracyjne, pozwalające na oświetlenie elementów małej architektury lub budujące sceny oświetleniowe, z udziałem roślin, które tworzą piękną grę świateł i cieni, stanowiąc dodatkową atrakcję ogrodu.

Czym musi się wyróżniać oświetlenie ogrodowe?

Lampy w ogrodzie muszą wyróżniać się kilkoma, podstawowymi cechami. Przede wszystkim powinny być to produkty o podwyższonej odporności na działanie wilgoci. Eleganckie, stylowe i wodoodporne lampy oferuje na przykład sklep z nowoczesnym oświetleniem Azzardo.com.pl, w którym każdy znajdzie produkt w pełni odpowiadający nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom.

Jeśli instalacja elektryczna jest prowadzona do przestrzeni poza domem, trzeba bezwzględnie zadbać również o precyzyjne zabezpieczenie przewodów, które będą nieustannie narażone na zmienne warunki pogodowe, a także kontakt ze zwierzętami.

A jakie powinno być samo światło lamp ogrodowych? Przede wszystkim nie może być zbyt jaskrawe, gdyż w ciemności nieustannie raziłoby oczy. Najlepiej sprawdzają się zatem produkty o kloszach rozpraszających strumień światła – mogą być szklane lub metalowe, o powierzchni odpowiednio zabezpieczonej przeciwko działaniu wilgoci.

Co oprócz lamp elektrycznych?

Jeśli z pewnych względów nie chcemy tworzyć dodatkowej instalacji w ogrodzie, a mimo to pragniemy wprowadzić do niego światło, można pokusić się o oświetlenie miejsc spotkań oraz ścieżek dojścia do nich przyjemnymi w odbiorze i niesamowicie nastrojowymi lampami gazowymi, oliwnymi, lampionami lub świecami.

Przy ich stosowaniu należy jednak zachować bezwzględną ostrożność, aby przypadkowo nie zaprószyć ognia. Dodatkowo, pamiętajmy, że tradycyjne lampiony, wykonane z papieru, słabo znoszą wysoką wilgotność powietrza. Dlatego trzeba liczyć się z tym, że jeśli każdorazowo nie będziemy ich chować do wnętrza domu, raczej nie posłużą nam zbyt długo.

 

Niech stanie się światło!

Oświetlenie w ogrodzie znacząco zwiększa jego funkcjonalności i pozwala korzystać z niego bez przeszkód, nawet w godzinach nocnych. Dodatkowo, lampy, właściwie rozstawione na całej posesji, zwiększają bezpieczeństwo osób, które przemieszczają się w pobliżu domu lub pragną mieć na oku niepożądanych gości.

Oświetlenie jest praktyczne, a także potrafi wspaniale dekorować przydomową przestrzeń. Trzeba wręcz przyznać, że bez niego żaden ogród nie jest tak naprawdę kompletny.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Oczko wodne - piękny akcent ogrodu

Woda działa na nas relaksująco, uspokaja nas, rozluźnia. Cudownie, jeśli będziemy mieli ją na wyciągnięcie ręki w naszym ogrodzie. Piękne ...

Markizy – najczęściej zadawane pytania wśród kupujących

W przypadku wnętrz domów skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi stanowią różnego rodzaju markizy. Do ogrodu lub tarasu warto natomiast wybrać kl...

Domek narzędziowy niezbędny na każdej działce

Na każdej posesji, działce rekreacyjnej czy nawet ogródku działkowym, z czasem zaczynamy gromadzić coraz większą ilość narzędzi, przyrządów i sprzętów. Je...