Oświetlenie, Narzędzia, Dekoracje

Późny wieczór. Przeprowadzka do nowego domu zbliża się ku końcowi. W przedpokoju nazbierał się duży karton pełen folii bąbelkowej i resztek taśmy. Przestawiasz go z kąta w kąt, a i tak przeszkadza. Koniec. Ubierasz się i chwytasz karton pod pachę. Otwierasz drzwi i właśnie zdajesz sobie sprawę, że kontener znajduje się na szarym końcu posesji. Ciemność depcze Ci po piętach. Wzrok skupia się na nikłym świetle latarki. Potykasz się o kamień. Wysypuje się zawartość kartonu. Przygryzasz język, by nie powiedzieć o jedno słowo za dużo… To najwyższy czas, aby pomyśleć o oświetleniu ogrodu.

Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w wielu domach jest podświetlenie reflektorami lub listwami LED. Umieszczone pod daszkiem na tarasie rozświetlają okolice budynku. Dobrze dobrana iluminacja potrafi ukryć mankamenty i podkreślić walory architektury naszego domu i ogrodu. Dużą popularność zyskuje ostatnio kolorowe oświetlenie. Jeżeli interesuje nas efekt porównywalny do baśni z tysiąca i jednej nocy, eksperymentowanie z barwami może dać niesamowity efekt.

Przy wejściu, na tarasach i w osłoniętych wnękach można pokusić się o umieszczenie kinkietów lub wiszących lamp. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się przy ścianach z łupanej cegły lub powierzchni wykończonej kamiennymi elementami. Zabieg ten nada charakteru i zaciekawi nutką tajemniczości.

Wyzwanie stanowi podświetlenie samego ogrodu. Obszary, z których jesteśmy najbardziej dumni najlepiej podświetlić punktowo od dołu. Poza elementem dekoracyjnym, oświetlenie ogrodowe powinno spełniać warunek funkcjonalności. Opaski LED mocowane w podjazdach lub kostce brukowej rozświetlą drogę od furtki do drzwi wejściowych. Montowanie słupków światła sprawdzi się na większych przestrzeniach, aby nie utrudniać poruszania się pojazdom czterokołowym po posesji. Aby zapewnić komfort użytkowania najdalszych zakamarków naszego ogrodu, warto wykorzystać wszelkie daszki, wiaty, a nawet drzewa. Zamontowanie źródła światła na drzewie przy furtce, aby oświetlić klamkę i zamek ułatwi otwieranie drzwiczek.

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Kable oświetlenia ogrodowego zakopuje się na głębokości 70 cm. Specjalny przewód o odporności napięciowej izolacji 1kV o przekroju żył minimum 2,5 mm2 pozwoli cieszyć się sprawnym oświetleniem przez długi czas. Przy korzystnym rozmieszczeniu lamp można zastosować zasilanie pierścieniowe, które w razie uszkodzenia przypadkowego odcinka przewodu umożliwi dalsze funkcjonowanie lampy. Aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie do naszego ogrodu, należy poradzić się doświadczonego elektryka, który w bezpieczny sposób przeprowadzi cały proces instalacji oświetlenia.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wyposażenie, Woda, Oświetlenie, Meble

Drabina - zastanów się czy dobrze wykorzystujesz ten przedmiot w codziennych czynnościach?

Drabina. Niby każdy wie jak poprawnie z niej korzystać, ale czy na pewno? Drabiny aluminiowe różnią się od siebie pod wz...

Jak urządzić mały ogród?

Aranżacja niewielkiego ogrodu to wyzwanie, przed którym musimy stanąć, jeśli mimo skromnej przestrzeni pragniemy cieszyć się rozsądnie rozplanowanym kawałkiem przydomowej zi...

Nawadnianie kropelkowe czy automatyczne? Co lepiej sprawdzi się w ogródku działkowym?

Zdrowy wzrost roślin to podstawa dobrze wyglądających terenów zielonych. Aby go zapewnić, należy gruntownie przemyśleć nawadnianie ogrodu. Odpowiednia doza wody ro...