Oświetlenie, Narzędzia, Dekoracje

Starannie wyznaczamy ich przebieg, staramy się też zadbać o ich piękne wykończenie ozdobnymi płytkami. Chodniki są bardzo ważnym elementem w każdym ogrodzie i mają ogromny wypływ na jego wygląd. O czym warto pamiętać podczas ich projektowania?

Chodniki i ścieżki: z jakich materiałów można skorzystać przy ich wykończeniu?

O tym, jak będą się prezentowały ścieżki w naszym ogrodzie, decyduje nie tylko ich przebieg. Bardzo ważny jest tu również wybór odpowiedniego materiału. Im milszy dla oka, tym lepiej. Warto też wziąć pod uwagę jego trwałość.

Najtrwalsze wydają się betonowe wylewki, jednak ich możliwości aranżacyjne są dość ograniczone. Pięknie prezentują się drewniane klocki, jednak wymagają one starannej i profesjonalnej konserwacji. Ciekawe i trwałe aranżacje pozwalają za to stworzyć naturalne kamienie oraz kostki brukowe. Szeroka gama kolorów pozwala zaprojektować ciekawe mozaiki, które uczynią chodnik najpiękniejszym elementem w aranżacji ogrodu.

Solarne oświetlenie w naszym ogrodzie

Piękny wygląd chodników to nie wszystko. Ważne jest też ich oświetlenie, które pozwoli nam bezpiecznie poruszać się po ogrodzie również wieczorami. Dla tych, którzy piękne i praktyczne oświetlenie chcą połączyć z oszczędnością, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać lampy solarne. W ogrodach można dzięki nim stworzyć nie tylko ciekawą, ale i niedrogą w utrzymaniu aranżację. Wielką zaletą tych lamp jest fakt, że emitują światło automatycznie po zapadnięciu zmroku. Podładowanie ich akumulatorów w nasłonecznionych ogrodach nie stanowi żadnego problemu, dzięki czemu wieczorem można w pełni cieszyć się ich blaskiem. Takie oświetlenie ogrodowe może też zaskoczyć inteligentnymi rozwiązaniami, dzięki którym nagromadzoną energią dysponuje się oszczędniej. Dzięki czujnikom ruchu w przypadku oświetlenia ogrodów natężenie światła jest dostosowane do bieżących potrzeb. Efekt? Lampa po zmierzchu emituje delikatne światło, które zwiększa swą moc w chwili, gdy czujnik wychwyci ruch. Nowoczesne lampy solarne są niezwykle trwałe. Wykonane z nierdzewnej stali i innych materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne mogą służyć jako ogrodowa dekoracja przez wiele lat. Coraz chętniej wykorzystywane tu żarówki LED sprawiają, że i na tym elemencie oświetlenia można sporo zaoszczędzić. O tym, jak wielkim powodzeniem cieszą się takie właśnie rozwiązania, najlepiej świadczy ich szeroki asortyment na krajowym rynku. W ofercie wielu sklepów internetowych to właśnie oświetlenie solarne pojawia się najczęściej. Warto wejść na stronę któregokolwiek z nich np. lampy.pl chociażby po to, żeby poszukać inspiracji.

Wybór materiałów wykończeniowych oraz odpowiedniego oświetlenia ogrodowych chodników wymagają podjęcia wielu ważnych decyzji. Od nich zależy wygląd ogrodu oraz nasze bezpieczeństwo. Współczesne płytki chodnikowe pozwalają na stworzenie ciekawych aranżacji, z kolei dzięki nowoczesnym lampom można je pięknie i niedrogo ozdobić światłem.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wyposażenie, Woda, Oświetlenie, Meble

Lilie wodne w Twoim ogrodzie

Bez względu na to, czy posiadamy małe oczko wodne czy duży staw, z pewnością niekwestionowaną jego ozdobą będą lilie wodne. Te...

Pompy na ulewne deszcze

Wiosenna aura nie rozpieszcza nas w tym roku. Synoptycy zapowiadają częste i gwałtowne opady atmosferyczne oraz burze.   Taki stan rzeczy z...

Akcesoria i narzędzia ogrodowe dla wymagających, czyli Burgon&Ball

Marka Burgon&Ball ma wieloletnie tradycje, powstawała w 1730 roku w Wielkiej Brytanie i jest obecnie jednym z wiodących producentów narzędzi i ...