Meble ogrodowe

Markizy do ogrodu

W przypadku wnętrz domów skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi stanowią różnego rodzaju markizy. Do ogrodu lub tarasu warto natomiast wybrać klasyczne markizy, wykonane z wytrzymałych materiałów posiadających modny jednokolorowy styl. Przed zakupem pojawia się jednak mnóstwo pytań związanych z dopasowaniem modelu produktu do warunków na zewnątrz budynku, a także do indywidualnych potrzeb użytkowników. Warto więc poznać najczęściej poruszane kwestie wśród kupujących tego rodzaju osłony.

Jak wygląda montaż markizy?

Proces zamontowania markizy uzależniony jest od rodzaju wybranego modelu. Instalacja nie należy do łatwego zadania. Jest to dość niebezpieczna czynność, dlatego warto zlecić ją specjaliście lub zamówić usługę w sklepie, w którym markiza została zakupiona. Pierwszym krokiem do zamocowania zadaszenia ogrodowego markizy jest wybranie miejsca oraz nawiercenie w zaznaczonych punktach otworów na uchwyty. Następnie należy zamontować uchwyty osadzając kotwę. W przypadku trudnych powierzchni, w tym ocieplonych styropianem lub watą należy zachować szczególną ostrożność podczas instalacji. Doświadczona ekipa bez problemu poradzi sobie z tym zadaniem.

Jaki kolor wybrać?

Nawet jasna markiza chroni przed słońcem, dlatego nie trzeba się obawiać beżu, subtelnych odcieni zieleni czy błękitu. Można więc skupić się na tym, aby kolor był dopasowany do indywidualnych preferencji oraz elewacji i otoczenia budynku. Markizy do domu mają piękne kolory, zarówno neutralne i subtelne, jak i intensywne.

Czy markiza traci swój kolor przez promienie słoneczne?

Wysokiej jakości markizy produkowane są ze specjalnych materiałów, które charakteryzują się dużą odpornością na promieniowanie UV. Dzięki temu ich kolor przez wiele lat jest niezmiennie piękny, nie blednie i nie powstają na nim przebarwienia. Należy jednak mieć na uwadze to, że nieprawidłowe użytkowanie markizy może doprowadzić do jej niszczenia. Przed zwinięciem należy upewnić się, że wyschła jeśli wcześniej padał deszcz. Dzięki temu można uniknąć pleśni i innych nieestetycznych zmian, które wpływają również na stan markizy.

Z napędem elektrycznym czy ręcznym?

Napęd elektryczny to doskonałe rozwiązanie, idealnie sprawdzające się w przypadku dużej markizy. Rozwiązanie w postaci napędu ręcznego jest coraz rzadziej stosowane, jego miejsce zajmują nowoczesne i praktyczne systemy elektryczne. Nic dziwnego, napęd silnikowy oprócz wygody użytkowania zapewnia również możliwość podłączenia funkcjonalnych dodatków, takich jak np. czujnik nasłonecznienia lub czujnik wiatru, który zwija markizę automatycznie przy silnych podmuchach. Przede wszystkim jednak ułatwia on sterowanie osłoną nawet za pomocą telefonu lub tabletu w przypadku nowoczesnych modeli. W porównaniu ze sterowaniem ręcznym, elektryczne jest droższym wyborem, jednakże, gdy liczy się komfort użytkowania, pierwszy wariant zdecydowanie wygrywa.

Jeśli chodzi o kwestię pielęgnacji, to jest to stosunkowo prosta czynność. Zbierający się kurz i brud są widoczne dość szybko zarówno na jasnych, jak i ciemnych markizach. Do ich wyczyszczenia przyda się łagodny środek czyszczący, można użyć także wody z płatkami mydlanymi lub z proszkiem do prania ubrań. Warto pamiętać, aby zostawić tkaninę do samodzielnego wyschnięcia, bez używania suszarki.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Oczko wodne - piękny akcent ogrodu

Woda działa na nas relaksująco, uspokaja nas, rozluźnia. Cudownie, jeśli będziemy mieli ją na wyciągnięcie ręki w naszym ogrodzie. Piękne ...

Poradnik: budujemy i urządzamy domek narzędziowy na działce

Domek narzędziowy to nie tylko idealne miejsce dla majsterkowicza, ale także zewnętrzny schowek. Konstrukcja pomieści narzędzia i sprzęty ogrodnicze, grilla, za...

Domek narzędziowy niezbędny na każdej działce

Na każdej posesji, działce rekreacyjnej czy nawet ogródku działkowym, z czasem zaczynamy gromadzić coraz większą ilość narzędzi, przyrządów i sprzętów. Je...