Altany ogrodowe, Domki

Mała architektura to dość prężnie rozwijający się segment wyposażenia ogrodowego. Z uwagi na fakt, że z reguły są to rozwiązania modułowe oraz przeznaczone do samodzielnego montażu, brakuje im polotu w wyglądzie. Sprawia to,  że w naszym ogrodzie zamiast baśniowej altany, mamy prosty drewniany szkielet. Postaramy się odpowiedzieć na kilka głównych pytań oraz wątpliwości związanych bezpośrednio za zakupem altany ogrodowej.

Altana to miejsce zaciszne, w którym można odpocząć na świeżym powietrzu w otoczeniu kwiatów, drzew i bawiących się dzieci. Nie ma lepszego miejsca na popołudniową herbatkę z sąsiadem czy wieczornego grilla. Ze względu na swoje gabaryty jest to zazwyczaj element ogrodu, który jest mocno wyeksponowany. W związku z tym niezwykle ważna jest odpowiednia aranżacja, aby ogród był miejscem przyjemnym, a nie sprawiał wrażenia graciarni lub ogródka piwnego.

W pierwszej kolejności znajdźmy dogodną lokalizację. Dobrze, żeby położona była w przystępnym ciągu komunikacyjnym, w otoczeniu zieleni. Jeśli mają z niej korzystać entuzjaści spokoju i intymności to warto pomyśleć o ulokowaniu jej gdzieś daleko od zainteresowanych oczu sąsiadów czy przechodniów na ulicy. Mamy też możliwość zbudowania altany bardziej otwartej lub bardziej zamkniętej. Służą do tego ścianki, zazwyczaj w formie gęstej kratownicy. Można także zawiesić bawełniane zasłony, które pozwolą otwierać lub zamykać przestrzeń w altanie w zależności od naszych upodobań.

Atana Romantica z dachem drewnianym

Altana na dzialkę

Altana poszerzona

Fot. Przykłady gotowych altan ogrodowych od www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

Wielu ludzi zadaje sobie pytania co powinno składać się na wyposażenie altany. Lub inaczej – ile muszę zainwestować by poprawnie ją wystroić? Oczywiście ogranicza człowieka tylko jego własna kieszeń. Ale podstawą wyposażenia altany są meble ogrodowe, a więc stół. Występują w formie samodzielnej lub z ławą. Na rynku dostępne są nawet mini altany, które tworzą wraz ze stołem i siedzeniami jednolitą konstrukcję z drewna.

Pamiętajmy, że w ciepłe dni lub wieczory altana jest miejscem wspólnego spędzania czasu. Obiady, kolacje lub wszelkiego rodzaju uroczystości w gronie bliskich w sezonie odbywają się oczywiście z udziałem grilla. Dla bardziej zapalonych entuzjastów smażonej karkówki możemy polecić grille z kamienia, z wielkim rusztem i bardzo eleganckim charakterem. Dla mniej zainteresowanych wystarczy zwykły, blaszany, najlepiej na kółkach, żeby można było go wygodnie przestawiać.

Co z oświetleniem altany? Są dwa wyjścia, można pociągnąć je z domu, lub zastosować oświetlenie na odnawialne źródła energii. Te drugie są ciekawym, ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. Panele można umieścić na płaskim lub wielospadowym dachu altany. W dzień promienie ładują panel, który po zmroku pozwala oświetlić altanę. Polecamy!

 

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Meble, Wyposażenie, Woda, Sprzęt

Oświetlenie domu z zewnątrz – sprawdź, jak oświetlić ścieżkę, podjazd i wejście do Twojej posesji!

Zaplanowanie oświetlenia wewnętrznego domu to już pół drogi do pełnego sukcesu. Pół, ponieważ w przypadku domu jednorodzinnego (a i niektórych mi...

Altana w ogrodzie - rodzaje, zalety, jaką wybrać?

Ogród to nie tylko piękne kwiaty i drzewka, ale także budowle ogrodowe, które mają zdobić ogród i sprawiać, że znacznie ła...

Nowoczesne donice ogrodowe – aluminium, CorTen czy włókno szklane?

Stylowe donice to idealne dopełnienie aranżacji ogrodów w stylu nowoczesnym – dzięki temu są one także tak popularne i obecnie mo...