Altany ogrodowe, Domki

Mimo nadziei na suchą zimę pogoda za oknem przypomina o nadciągających obowiązkach wobec śniegu, który powoli zasypuje nasze drogi, samochody i... dachy. Obowiązkiem zarządcy nieruchomości i przedsiębiorców jest usuwanie nadmiaru śniegu z dachów, a także - co nas nie ominie przy odwilży - usuwanie sopli, brył czy nawisów lodowo-śniegowych, mogących zagrażać bezpieczeństwu osób, pojazdów i innych obiektów przebywających w pobliżu nieruchomości. Ten niezwykle istotny problem pojawia się rok rocznie i warto zabezpieczyć  z budżetu środki na fachowe jego rozwiązanie.

Specjalistyczne firmy posiadają doświadczenie i niezbędny osprzęt (rusztowanie, narzędzia do odśnieżania, niezbędne zabezpieczenia pracowników, obszaru pracy i jego otoczenia), warto więc zlecić im wykonywanie usług usuwania zalegającego śniegu z budynków. Wiele słyszy się o przypadkach poślizgnięć na śliskiej nawierzchni czy nawet upadków z dachów podczas usuwania śniegu osób nie posiadającym przygotowania do wykonywania tego typu zadań. Warto pamiętać, że w przypadku prac na pewnej wysokości wymagane są odpowiednie kwalifikacje, a ich brak - w razie wystąpienia wypadku - oznacza tylko kłopoty i to nie tylko związane z utratą zdrowia poszkodowanego.

Chcąc jednak zatrudnić własnego pracownika do odśnieżania, niezbędne jest podjęcie szeregu kroków, których niedopełnienie skutkuje karami, stąd zachęca się do wynajmowania profesjonalistów. Dla ciekawych wymogów, jakie musi spełniać pracownik, można wspomnieć, że wymagane tu jest aktualne szkolenie BHP uwzględniające zagadnienia odśnieżania obiektów  (ze względu na specyfikę pracy - szkolenie okresowe raz do roku), badania lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania pracy przy odśnieżaniu i brak przeciwwskazań do pracy na wysokości. Pracownik powinien zapoznać się z instrukcją BHP przy odśnieżaniu dachów (udostępnianą przez pracodawcę), oceną ryzyka zawodowego oraz przejść instruktaż stanowiskowy uwzględniający różne rodzaje dachów i odpowiednie dla nich rodzaje zabezpieczeń. Do tego dochodzi oczywiście zapewnienie środków ochrony zbiorowej (np. balustrady) i indywidualnej (szelki, hełm, obuwie, odzież chroniąca przed zimnem i inne). To nie tylko problematyczne dla pracownika, ale i pracodawcy, niekoniecznie zaznajomionego ze wszystkimi procedurami.

Pamiętajmy! Odśnieżanie nie jest kwestią dobrej woli, a obowiązkiem nakazanym Prawem Budowlanym. W zależności od powierzchni i specyfiki budynku, pomyślmy już dziś o specjalistach w tym zakresie lub zastanówmy się, czy jesteśmy gotowi odśnieżać we własnym zakresie. W obliczu powyższych wytycznych trudno nie skłonić się do pierwszej z proponowanych opcji - nie tylko zapewni fachowe rozwiązanie problemu, ale także pozwoli uniknąć grzywny, kary ograniczenia lub pozbawienia wolności za niedopełnienie obowiązku odśnieżania przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa osób bez odpowiednich predyspozycji i oczywiście kwalifikacji.

Artykuł przygotowany przez firmę www.DMN.pl, zajmującą się sprzedażą drabin dla domu, dla profesjonalistów, rusztowań i konstrukcji specjalnych.

GARDENA — Inspirujące ogrodnictwo

Wyposażenie, Woda, Oświetlenie, Meble

Najlepsze koła do taczek

Wśród wielu sprzętów i narzędzi ogrodowych taczka jest jednym z najważniejszych przedmiotów, jakie powinien posiadać każdy kto zajmuje się pielęgnacją ...

Oświetlenie domu z zewnątrz – sprawdź, jak oświetlić ścieżkę, podjazd i wejście do Twojej posesji!

Zaplanowanie oświetlenia wewnętrznego domu to już pół drogi do pełnego sukcesu. Pół, ponieważ w przypadku domu jednorodzinnego (a i niektórych mi...

Jak wybrać lampy ogrodowe? Sposoby na dobre oświetlenie ogrodu

Podpowiadamy, jak wybrać lampy ogrodowe. Sprawdź, jakie są sposoby na dobre oświetlenie ogrodu, by połączyć w sobie funkcję praktyczną z es...